ПРИШТИНА НЕ РАДИ НИШТА БЕЗ АМЕРИКЕ: Француски политичар Андреја Котарац о Украјини и јужној српској покрајини - На Косову се крше сва права

Горан ЧВОРОВИЋ, дописник "Вечерњих новости" - ПАРИЗ

21. 08. 2022. у 12:00

У СЕНЦИ рата у Украјини, још један залеђени конфликт у Европи прети да ескалира - на Косову, због једностраних потеза самопроглашених власти у покрајини, али и подршке ЕУ и САД оваквој политици привремених институција, сматра високопозиционирани француски политичар у француској странци "Национално окупљање", пореклом Србин, Андреја Котарац.

ПРИШТИНА НЕ РАДИ НИШТА БЕЗ АМЕРИКЕ: Француски политичар Андреја Котарац о Украјини и јужној српској покрајини - На Косову се крше сва права

Фото: В. Н.

Он је био портпарол Марин ле Пен за време недавне председничке кампање и председник посланичке групе своје странке у регионалној скупштини Оверња - Рона - Алпи. Своје ставове о Косову и Метохији често износи у ауторским текстовима у француским медијима, нарочито последњих дана.

- Рат у Украјини је у ствари рат између два блока на територији Украјине, чије последице далеко превазилазе питање области Доњецка или Луганска - истиче Котарац у разговору за "Новости". - Оно што је у питању су војна моћ, енергија, ланци снабдевања, пољопривреда, питање долара у комерцијалним односима, европска подела и стога равнотежа снага између сила. У зависности од развоја рата у Украјини и његових глобалних последица, свака територија на планети између ових сила може да буде терен за ратну ескалацију. Америчка агресивност откривена је за само неколико недеља на Тајвану, у Кореји, БиХ, на Малију или чак у иранском нуклеарном случају са догађајима који се нижу један за другим у тајмингу који не изненађује.

* Косово, често истичете, за вас делује као значајан преседан?

- Косово се римује са кршењем међународног права, Устава СРЈ, резолуције 1244, понижавањем Кине и Русије у Савету безбедности, кршењем Повеље УН о поштовању граница, употребом илегалног оружја и касетних бомби, трговином органима које је открио Европски савет за људска права, уништавањем споменика под заштитом Унеска и етничким чишћењем Срба, уз кршење Статута НАТО од стране самог НАТО. Алијанса је 1999. напала Србију против сопственог Статута и његовог члана 4 према којем НАТО интервенише у циљу помоћи земљама организације која би била нападнута. Али, 1999. Србија није претила ниједној држави чланици НАТО. Није случајно што је у фебруару 2022. године Владимир Путин навео само један случај, онај на Косову. Косово је стога у свачијим срцима и умовима посебан случај, где ескалација, нажалост, може довести до дестабилизације другог блока, а самим тим и мира у Европи.

ГРЕШКЕ ПАРИЗА

Како Француска гледа на проблем Косова?

- ОЧИГЛЕДНЕ политичке и историјске грешке последњих француских влада благотворно су утицале на историјску свест француског народа. Тако Марин ле Пен, на пример, истиче везе које спајају Србију са Француском. Постоје и други слични примери, као што је Арно Гујон. Докле год постоје такви људи, Француска и Србија ће бити заувек повезане.

* Амерички амбасадор у Србији Кристофер Хил каже да су се ратови до сада у свету водили због земље, а не због регистарских таблица. Али, оне одређују земљу из које долазите?

- Регистарске таблице, баш као и валута, симболи или застава, одређују државу у којој се налазите. Од тренутка када то прихватите, прихватате земљу и признајете је. Ово признавање Косова није, у најмању руку, једногласно. Од једностраног проглашења независности, двадесет две државе повукле су признање. То представља и неуспех НАТО. Уосталом, уз све поштовање према америчком народу, неки ратови су покренути не због земље или регистарских таблица, већ на основу лажи, као у Ираку. Рат у Ираку који су покренуле САД је једна од највећих катастрофа последњих деценија. Резултирао је са 1,4 милиона људских жртава, континуираном поделом на Блиском истоку и јачањем међународног џихада. Без напада САД на Ирак, Исламска држава се не би ни појавила. Ова организација је убила стотине младих Француза у баштама кафеа у Паризу и Косово учинила једним од највећих извозника џихадиста у односу на број становника. Последице овог рата, мимо људске катастрофе, стигле су чак и на Балкан, одакле Кристофер Хил покушава да вам објасни како се ратови покрећу.

* Може ли самопроглашена власт у Приштини да наметне своја документа Србима у покрајини?

- Самопроглашена влада Косова не ради ништа без подршке Вашингтона, који је створио ову државу и који ту има највећу базу у Европи. Али, ако Косово не буде прихваћено на светској сцени, па чак ни од свих земаља чланица ЕУ, не видим како ће моћи да наметне таблице Србима, па чак ни како ће моћи да наметне одрживу будућност за себе и посебно за своје становнике.

* Шта би ЕУ као посредник у дијалогу сада конкретно требало да учини?

- Чињеница да је ЕУ преузела улогу посредника у овом проблему је важна и чини ми се као добра ствар. Осамдесет одсто онога о чему се гласа у Европском парламенту су резолуције о људским правима на Филипинима, очувању реда у Казахстану, или о правима мањина у Руанди. То што је Европска комисија заинтересована за мир на свом континенту чини ми се разумнијим и племенитијим. Ипак, борба је и даље дуга, утолико, што неке земље чланице ЕУ често виде као једну ногу, а НАТО као другу. Међутим, у случају Косова, ЕУ може да посредује само ако себе сматра независном од НАТО.

* Како решити косовски проблем?

- Решење се увек мора тражити у складу са законом. Решење за Косово је пре свега поштовање Резолуције 1244 и територијалног интегритета Србије. Поштовање граница је гаранција мира и стабилности. Како ЕУ, на пример, може да брани украјински територијални интегритет са таквом одлучношћу која се граничи са директном конфронтацијом са Русијом, а за Србију чини управо супротно? Од тога зависи њен кредибилитет на глобалном нивоу.

Фото: Приватна архива

* А шта је решење да би се зауставио рат у Украјини?

- Милијарде које су западне земље потрошиле на Украјину требало је да буду искоришћене за поштовање споразума из Минска, а не за ракетне бацаче и противтенковске ракете. Али, Кијев у много чему није желео да испуни тачке овог споразума. Међутим, формула из Минска коју је предложила Француска је добра. Формат Француска-Немачка-Русија за гарантовање мира на континенту има смисла. Данас тога више нема. Само дипломатија и преговори могу ућуткати оружје.

* Колико санкције уведене Русији отежавају живот грађана ЕУ?

- Санкције никада нису успевале. Нема примера у свету где су санкције зауставиле рат или изазвале оставку шефа државе. Санкције кажњавају народе, угрожавају привреду и здравствене системе, али не заустављају ратове. Ове санкције нису побољшале мој живот као Европљанина. Експлодирале су цене гаса, струје, бензина. Недавно је Немачка смањила ПДВ на гас, применивши тако предизборни предлог Марин ле Пен. Политика ЕУ у овом тренутку је настојање да диверсификује снабдевање, посебно ка течном гасу. Овај гас је много штетнији по животну средину, јер морате да извучете гас, затим да га учините течним, транспортујете га супертанкерима који веома загађују околину, поново га доведете у облик гаса и уложите милијарде у морске луке адаптиране за ову врсту гаса. Светски лидери у течном гасу и, стога, велики добитници од такве европске политике су пре свега САД и Катар. Исте оне САД које су послале више од 16 масовних испорука оружја Украјини. Односе треба уредити из основа. Француска је велика нација, једина нуклеарна сила у ЕУ са територијама на свим континентима. Имамо улогу, да будемо на једнакој удаљености између Русије, Кине и САД. Управо је овај пројекат добио 13 милиона гласова за Марин ле Пен, што представља историјски рекорд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (11)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)