ЈОШ ДВЕ УЦЕНЕ СРБИЈУ "СЕКУ" НА ПУТУ КА ЕУ: Напредак у реформама ненаграђен, а наша земља се опет суочава са проширеном листом услова

Д. МИЛИНКОВИЋ/С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ

16. 06. 2022. у 09:00

АКО је и било резерви о лицемерју кључних европских играча који од нашег европског пута већ годинама праве покретну мету, од избијања украјинске кризе више нема дилеме да ће се Београд, без обзира на напредак који направи, стално суочавати с бројним новим уценама.

ЈОШ ДВЕ УЦЕНЕ СРБИЈУ СЕКУ НА ПУТУ КА ЕУ: Напредак у реформама ненаграђен, а наша земља се опет суочава са проширеном листом услова

Фото: Танјуг

Тако су Србији из Брисела отворено испостављена два готово немогућа услова за чланство у Европској унији, којих до сада није било у преговарачком оквиру: да парафирамо признавање лажне косовске државе и у потпуности окренемо леђа Русији.

Санкције Москви избиле су у врх листе захтева од којих зависи сваки наш наредни корак у интеграцијама, па тако, иако смо у потпуности спремни за отварање кластера 3 (конкурентност и инклузивни раст), Брисел у јуну неће за то дати "зелено светло".

Истовремено, стеже се обруч и око КиМ, па је тако немачки канцелар Олаф Шолц отворио Пандорину кутију поруком да споразум о нормализацији односа Београда и Приштине треба да се заврши међусобним признавањем.

Фото: Танјуг

Олаф Шолц

У очигледно координисаној акцији, овај захтев је брже-боље, стављен и на папир, односно уграђен у нацрт годишњег извештаја Европског парламента о Србији, који је у уторак усвојио Спољнополитички одбор ЕП.

Фото: АП

Рат у Украјини алиаби за нова условљавања

Док се нижу све бројније препреке на нашем путу ка чланству у Унији, с друге стране се Србији - осим лепо упакованих порука да нас желе у европској породици - не даје никакав опипљив путоказ како и када би то могло да се догоди. Уместо тога, нижу се идеје о сарадњи са ЕУ, без формалног чланства, од Европске геополитичке заједнице француског председника Емануела Макрона, до аустријског "нон-пејпера" о постепеном интегрисању.

Захтеви око КиМ и Русије још једном су отворили питање сврсисходности дијалога са Приштином, али и о преговарачком процесу са Бриселом. И поред тога политика Београда остаје европски пут, али су све гласнији захтеви који стижу и од највиших српских званичника да је крајње време да ставимо тачку на ЕУ интеграције и заузмемо независни политички курс.

ГОДИШЊИ ИЗВЕШТАЈИ О СРБИЈИ И ТЗВ. КОСОВУ ОТКРИВАЈУ ПАРАДОКСАЛНУ ПОЛИТИКУ

Фото Твитер

 

БИЛЧИК У БРИСЕЛУ ИСПРИЧАО ЈЕДНО, А ВИОЛА НАПИСАЛА ДРУГО

О ПАРАДОКСАЛНОЈ политици према Београду и Приштини, која од избијања рата у Украјини преузима примат у институцијама Европске уније, можда најбоље показују и изјаве известиоца Европског парламента за Србију и Косово, Владимира Билчика и Виоле фон Крамон, аутора одвојених извештаја.

Тако је Билчик поводом допуна његовог извештаја о Србији поручио да није срећан што су поједини европосланици амандманима у документ "угурали" и захтев о међусобном признавању Београда и Приштине. Он је указао да ЕП не одлучује о независности Косова, да о томе у самој ЕУ не постоји јединствен став, јер пет чланица (Шпанија, Словачка, Грчка, Румунија и Кипар) не признају Косово, нити има назнака да ће тај став променити.

Фон Крамонова пак отворено је у свом документу, који је такође усвојио исти одбор ЕП, позвала тих пет држава да признају тзв. Косово.

Прст у око Београду свакако је и то што ће врх ЕУ очигледно "казнити" Србију тиме што нам неће отворити ниједно ново поглавље овог месеца, док ће Приштина, која чини све да опструира дијалог о нормализацији односа, очигледно бити "награђена" визном либерализацијом.

Поводом нацрта извештаја ЕП о Србији, а у којем се тражи да се дијалог Београда и Приштине заврши међусобним признавањем, као и да Београд уведе санкције Москви како би наставио свој европски пут, реаговао је председник Србије Алексадар Вучић:

- То је нека чудна политика, ти неки људи тамо не поштују сопствени преговарачки оквир који је донела Европска комисија, а потврдио Европски савет. У преговарачком оквиру пише и говори се о нормализацији односа између Београда и Приштине. Међусобно признавање је њихова жеља. Ми то не желимо и, као што сам већ рекао, свако нека ради свој посао, ми свој, они свој. Спреман сам да прихватим све њихове ударце на своја леђа јер су и правда и морал на страни Србије.

ПОТЕЗИ У СЛОЖЕНОЈ ИГРИ ЗАПАДА

ЗА Дејана С. Милетића, из Центра за проучавање глобализације, такође нема дилеме да иза појачаних притисака на Србију стоји намера западних центара моћи да се наша земља натера да се одрекнемо дела територије и признамо Косово:

- Тиме Запад жели да легитимизује све што се дешавало у последњих 30 година овде, груба кршења међународног права, али и да направи разлику у односу на оно што се догађа у Украјини. Захтеви за увођење санкција Москви су међупотез у овој сложеној игри, јер хоће да нас додатно антагонизују у односу на Русију и јаче вежу за ЕУ. Сада је поента што дуже издржати те притиске, развући их, добити на времену. Од Косова не можемо и нећемо одустати, то је наша крајња "црвена линија".

Умножавање разних "нон-пејпера", "нових" идеја и обећања о "убрзању на европском путу западног Балкана", у ситуацији глобалне конфронтације, имају за циљ увлачење Србије у нелегалне санкције ЕУ против Русије и легализацију равноправности Србије и тзв. Косова у оквиру "Западног Балкана", сматра бивши шеф дипломатије Живадин Јовановић:

- Примамљива вербална обећања трговинско-финансијске природе представљају још једно лукавство Запада, чији циљ није убрзање чланства у ЕУ, већ убрзање признања НАТО творевине, одустајање од стратешких односа са Русијом и Кином, напуштање војне неутралности и суштинска измена међународног положаја Србије. То је опасна и лукава политика англосаксонских и германских центара моћи који појачавају игру на карту декларисне опсесије "бољим животом", привржености "истим вредностима", и заборавности српске елите о томе ко сноси одговорност за криминалну агресију НАТО 1999, нехумане санкције деведесетих, раздробљеност српског народа на Балкану и ревизију "Дејтона" - поручује Јовановић, за "Новости".

МИЛОРАД ВУЧЕЛИЋ, ГЛАВНИ И ОДГОВОРНИ УРЕДНИК "НОВОСТИ"

Милорад Вучелић

 

ОД ВУЧИЋА СЕ ТРАЖИ ДА УГРОЗИ ИНТЕРЕСЕ СВОЈЕ ДРЖАВЕ

МИСЛИМ да ће бити тешка година, али да ћемо изаћи из тога. А председник Вучић би требало, да би њима удовољио, да погази Устав своје земље, да не поштује Вашингтонски споразум, Бриселски споразум, Дејтонски споразум, да не поштује Резолуцију 1244 и да ради против воље 80 одсто свог народа.

Тако је главни и одговорни уредник "Новости" Милорад Вучелић прокоментарисао све јаче притиске на нашу земљу и председника Вучића. Говорећи о извештају Спољнополитичког одбора Европског парламента, у којем се од Београда тражи признавање Косова и санкције Русији као услов наставка евроинтеграција, Вучелић је рекао:

- Погледајте сад ситуацију: рат је усред Европе који су Европљани изазвали и Европски парламент заседа да донесе неке закључке о нечему што, иначе, не стоји ни у чему, осим у њиховој фантазмагорији, наставку њихових стереотипа, фраза... Ако бисмо се ми прикључили санкцијама Русији, оде руска војска, Русија... Испада да од нас све зависи. Онда то потхрањује и наш значај, мени се то помало и свиђа. Најмање се, наравно, свиђа оном ко води државу. Није пријатно слушати ултиматуме.

Вучелић је указао и да се у јако тешким и сложеним околностима Вучић "креће изванредно", и навео да је на директне поруке немачког канцелара Олафа Шолца одговорио његошевски: "Отпиши му како знаш, владико, и чувај му образ ка' он теби".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (9)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве