ШКОЛУЈУ ДОМАРЕ ДА ИХ ШТИТЕ ОД ПОЖАРА: Домови за старе морају да имају посебно обучене раднике

Ј. Ж. С.

11. 03. 2022. у 10:38

ЗБОГ немогућности да испуне услове за продужавање лиценце, поједини власници домова за старе мораће да ставе катанац на установе које су о најстаријима бринуле више од једне деценије. Разлог томе је што по Уредби о разврставању објеката, делатности и земљишта у категорије угрожености од пожара, донетој још 2010, а која је у примени тек од 2018. године, они морају да запосле пет до осам радника који ће штитити објекат од пожара!

ШКОЛУЈУ ДОМАРЕ ДА ИХ ШТИТЕ ОД ПОЖАРА: Домови за старе морају да имају  посебно обучене раднике

Фото Shutterstock

По овом пропису социјалне установе припадају другој категорији објеката, што значи да су домови, како приватни тако и државни, сврстани у исту категорију као и нуклеарне, хидро или термоелектране, подземне железничке и метро станице, јавни објекти на којима се окупља више од 1.000 људи, болнице, тунели на јавним путевима...

Свe то су објекти са повећаним ризиком од избијања пожара, што се за установе социјалне заштите не би могло рећи.

- Изузетно, према прописима, поједини објекти могу да се сврстају и у нижу категорију угрожености од пожара и експлозија него што је то предвиђено, али само под условом да су на њима спроведене мере заштите од пожара и експлозија којима се постиже економичније решење заштите - кажу у Удружењу приватних социјалних установа.

Није у питању само недостатак радника који би могли да раде овај посао, већ и додатни трошкови за установе.

- Постоји могућност да по изради плана заштите од пожара пошаљемо већ запослене раднике на обуку од три месеца и платимо 30.000 динара по полазнику. После тога следи полагање стручног испита који такође није јефтин. Проблем представља и одговорност коју носи то радно место и које радници често не желе да преузму на себе - објашњавају у удружењу.

На тај начин се старачки домови практично уводе у нелегалне токове, јер после истека претходне лиценце добијају само усмену потврду од надлежних из Министарства за рад како могу да наставе да раде, док надлежни не изађу на терен и установе да су сви услови за продужетак лиценце испуњени. У неким случајевима то траје и по две године.

Милован Ђурић, власник два приватна дома за старе у Књажевцу и Бору, сматра да су прописи за продужавање лиценце толико бесмислени да практично значе да свака установа треба да има ватрогасну чету да би наставила да ради.

- Од шест радника које смо послали на обуку, само једна медицинска сестра је положила, остали нису ни хтели да иду у школу три месеца - каже Ђурић. - За то смо из касе издвојили око 200.000 динара. На крају су нам надлежни прогледали кроз прсте и добили смо дозволу за рад. Када би се поштовало све што пише у прописима, мислим да ниједан дом не би добио лиценцу.

Наш саговорник наводи да ће ускоро морати да продужи лиценцу за рад, али питање је да ли ће успети. Све остале прописане услове испуњава, али шест обучених радника за ове сврхе нема. Са толиким бројем би иначе попунио само једну, а за три смене би му требало 18 запослених на овим пословима.

- Сваког месеца издвајамо око 20.000 динара за агенцију са којом имамо потписан уговор, а задужена је за заштиту и безбедност на раду. Ако буду инсистирали да имамо потпуно обучене раднике за заштиту од пожара, остаћемо без запослених, којих ионако нема на тржишту - истиче Ђурић.

ТРАЖЕ ВАНРЕДНЕ КОНТРОЛЕ ОБЈЕКАТА

ПРИЛИКОМ продужења лиценце за рад од установа се тражи да доставе извештај о инспекцијском надзору не старији од шест месеци. Сви имају обавезу да по издавању решења барем једном у две године изврше контролу објекта. Међутим, уколико то није урађено Министарство за рад захтева ванредни инспекцијски надзор, иако није било никаквих проблема, кварова или неких немилих сцена. Притом, како објашњавају у удружењу, надлежни постављају нереалне рокове за доставу тражених папира, а и таксе за ванредни инспекцијски надзор су превисоке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024