НЕ СМЕМО БИТИ ПОТРЧКО БИЛО КОЈОЈ СТРАНИ: Све јачи притисци да се придружимо мерама против Русије, председник позива на опрез

Данијела МИЛИНКОВИЋ

23. 02. 2022. у 08:00

НЕПУНА 24 часа након што је руски председник Владимир Путин признао суверенитет Доњецка и Луганска, Србија се нашла пред снажним притисцима да уведе санкције Москви и прикључи се пакету рестриктивних мера које су јуче, по хитном поступку усвојили и врх Европске уније и званични Вашингтон. Паралелно са тим, јачаће и захтеви да Београд не само политички већ и безбедносно заузме страну, тачније да стане под кишобран НАТО.

НЕ СМЕМО БИТИ ПОТРЧКО БИЛО КОЈОЈ СТРАНИ: Све јачи притисци да се придружимо мерама против Русије, председник позива на опрез

Фото: Инстаграм/mil_ru

Наша земља нашла се тако у крајње неповољној позицији. С једне стране су наши вишевековни руски пријатељи који су стајали уз нас у најтежим моментима одбране Косова и Метохије. Окренути Русији леђа, упозоравају саговорници "Новости", било би погубно не само када је реч о Косову него и о Републици Српској, која се налази пред тешком "паљбом" са Запада с намером да јој се, мимо Дејтонског споразума, одузму све надлежности, а она практично прецрта и утопи у Босну и Херцеговину.

С друге стране, Србија управо због Косова не може безусловно да подржи последње одлуке Кремља у вези са признавањем Доњецке и Луганске републике, јер бисмо тиме индиректно ставили печат и на нелегалну сецесију наше јужне покрајине.

Такође, то је и наш снажан аргумент у одбијању лицемерних захтева са Запада. Јер, како да осудимо потезе Русије као кршење међународног права, док то исто право, том истом Западу, није важило приликом отимања Косова. Чак је и одлука о НАТО интервенцији донета мимо свих међународних правила и без одлуке Савета безбедности УН.

На велике изазове који нас чекају због последњих тектонских поремећаја на светској политичкој сцени већ је упозорио и председник Србије Александар Вучић.

- Наша политика је војна неутралност, важно је да будемо довољно снажни и јаки и да не зависимо ни од кога. Такође, наше опредељење је да смо на европском путу, али и да сарађујемо са Русијом и Кином и нећемо да одустајемо од традиционалних пријатељстава. То је трајна политика Србије и она мора да остане таква. Ко год мисли да треба да будемо потрчко било којој од страна и да излазимо у сусрет свему ономе што нам је срцу драго, то је погрешна политика и она нас води директно у амбис.

Фото Драган Миловановић

Он је указао да је завладала политика права јачег, да је дошло до потпуног разарања међународног права, а да је Србија једна од малоборојних земаља која се тог права држи. Додао је да ми као мали треба да се прикријемо испод камена, да сви знају да су наши принципи стварни, а не по потреби, и да сачувамо своју земљу од било каквог страдања, а нашем народу обезбедимо пристојан живот:

- Сада су Западу пуна уста поштовања међународног права, а када их питате за Косово, они кажу како спречавали су геноцид, а када питате који геноцид, кажу су спречавали хуманитарну катастрофу јер су људи бежали са Косова. Каква хуманитарна катастрофа, када је Косово месец дана после Кумановског споразума имало више становника него пре.

Украјински амбасадор у Србији Олександер Александрович отворено је поручио да његова држава и народ очекују да Србија осуди "руско признавање независности сепаратистичких региона у Украјини". И на то је председник Вучић имао јасан одговор:

- Позивам Александровича да позове председника своје земље Зеленског и да га замоли да осуди стравичну и трагичну агресију коју су над Србијом спровеле САД, Велика Британија, Немачка и друге државе. Чим он то уради, са радошћу ћу прихватити позив Александровича. Украјина је увек подржавала интегритет Србије, као и Русија и Србија је увек подржавала интегритет Украјине. Он је од нас недвосмислено тражио да осудимо руску агресију. Ми смо мала земља и не желимо да себи укидамо могућност да настављамо пријатељства са некима. И ми ни на који начин не одлучујемо о судбини Украјине.

Забринутост због последњих дешавања није крио ни шеф парламента Ивица Дачић:

- Свесни смо да имамо проблеме у вези са територијалним интегритетом, те да ће се на нас вршити притисак да се определимо према неким мерама које се буду предузимале. Не знамо шта ће се још десити, али уколико дође до заоштравања санкција, могуће да ће се предузети одређене војне мере, да ће доћи до изјашњавања појединих земаља у региону. Оно што је важно, јесте да Србија гледа своје интересе, као и да не наруши пријатељске односе са Русијом. Без обзира на притиске, српски народ никад неће стати на страну оног ко је непријатељ руском народу.

И дипломата Зоран Миливојевић каже, за "Новости", да је председник Вучић потпуно у праву да нас чекају никад већи притисци:

- Они ће ићи у три правца. Први је глобални, од нас ће се тражити да заузмемо страну у украјинској кризи. Други је регионални, где ће се интензивирати планови да се отворена питања реше, а ту пре свега мислим на ситуацију у БиХ и Црној Гори. И трећи је, наравно, око Косова.

За политичког аналитичара Драгомира Анђелковића нема дилеме какве потезе Србија треба да вуче:

- Ми нисмо држава као Бугарска, Чешка или Португалија, које имају заокружени територијални интегритет. Ми смо под притиском Запада и без последњих дешавања у Украјини, и то под најгрубљим притиском јер нам отимају део територије. Радили су и раде на отцепљењу КиМ, и то много бруталније него што се то дешавало у неким претходним случајевима, јер су претходно извршили агресију како би окупирали Косово. Такође, руше Српску, намеравају да је сведу на административну јединицу БиХ. Значи, Запад свим силама ради против Срба, независно од Руса. А Руси су нам у свему томе били потпора, без њих бисмо давно већ изгубили многе позиције, од Косова које би било у Уједињеним нацијама, до РС.

ПАНДОРИНА КУТИЈА НА КОСОВУ

ФУНКЦИОНЕР СПО Аустрије Давид Штокингер оценио је да је признавање једнострано проглашене независности Косова од стране Запада отворило Пандорину кутију. Он је указао да је то створило преседан који је угрозио међународно право и међународне односе.

- Сећам се када смо тада ми из Социјалдемократске омладине и мировног покрета због нашег доследног става да је Косово Србија били исмевани, чак и нападани. Још тада смо знали шта ће уследити. Сада се све враћа лицемерима и ревизионистима историје.

НАДАМО СЕ ПОВОЉНИМ ЦЕНАМА ГАСА

ПРЕДСЕДНИК Вучић поручио је јуче поводом могуће енергетске кризе због дешавања у Украјини да постоје алтернативе за увоз енергената, али да је велики хендикеп што Србија нема море. Указао је да морамо да користимо луке у суседству, али да неке земље не могу да дођу, на пример, до луке Констанце због разних мултилатералних односа. Рекао је и да је разговарао са председником Ирана, који, како је казао, има много тога што нам је потребно, од нафте, гаса, ђубрива...

- Србија ће бити у проблему ако руски гас у Европи буде 2.000 долара за 1.000 метара кубних, то би било неиздрживо, али ћемо свакако боље проћи од других и надам се повољнијим ценама у договору са Русијом.

"РУС" ШЕШЕЉ И "УКРАЈИНАЦ" ЧАНАК

И ПОРЕД позива председника Вучића на јединство уочи огромних изазова који нас чекају, последња дешавања у Украјини још једном су фронтовски поделила српску политичку сцену - на оне који захтевају да отворено станемо уз Русију и они које траже да осудимо потезе Кремља. Тако је лидер радикала Војислав Шешељ најавио да ће СРС у парламенту иницирати да Србија призна доњецки и лугански регион као саставни део Русије. Првак ЛСВ Ненад Чанак, с друге стране, очекује снажну подршку Србије територијалном интегритету Украјине.

ПРОФЕСОР БОЈАН МИЛИСАВЉЕВИЋ О ДВОСТРУКИМ АРШИНИМА

МЕЂУНАРОДНО ПРАВО СВИ ПОТЕЖУ У СКЛАДУ СА ИНТЕРЕСИМА

ЕВРОПСКА унија позвала је земље да не признају независност две источне републике Уркајине, објашњавајући да је то кршење међународног права, потпуно супротног од онога што су били потези Брисела пре више од две деценије када је Србији отето Косово. Професор међународног права Бојан Милисављевић каже, за "Новости", да овај парадокс није изненађујући:

- Западне државе имају ту политику да када се ради о њиховим интересима сматрају да међународно право једно, а када се ради о интересима других држава нешто друго. То су ти двоструки аршини које смо ми најбоље осетили на својој кожи. НАТО агресијом 1999. дошло је до тешких повреда међународног права, као и ово данас што се дешава у Украјини представља повреду међународних правила о неповредивости граница, Хелсиншког завршног акта и Повеље УН. Свака промена граница која није добровољна представља опасност по међународно право. Русија је била у некој врсти изнудице, што је наравно не оправдава, због дуготрајног ширења НАТО на Исток и доласка на сам њен праг.

На коментаре да би и Русија сада могла да се позове на спречавање "хуманитарне катастрофе" у Донбасу, што је било и оправдање за агресију НАТО, Милисављевић каже:

- Било је већ случајева да се поједине државе позивају на "одговорност да се реагује" како би заштитиле своје држављане, као на пример Америка у Ирану. Хуманитарна интервенција је подложна злоупотребама, што смо такође преживели на случају Косова. Чисто правно гледано, док год Савет безбедности не одобри неку интервенцију, она је илегална.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (9)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)