ЗСО ОБАВЕЗА ПРЕУЗЕТА ПРЕ 3.069 ДАНА: Петар Петковић о изјавама Вјосе Османи и Аљбина Куртија

Д. Зечевић

13. 09. 2021. у 14:03

ПЕТАР Петковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију, оценио је да су неодговорне поруке које поново долазе од политичара из Приштине да неће формирати Заједницу српских општина нови камен спотицања у процесу нормализације односа са Београдом.

ЗСО ОБАВЕЗА ПРЕУЗЕТА ПРЕ 3.069 ДАНА: Петар Петковић о изјавама Вјосе Османи и Аљбина Куртија

Фото: Канцеларија за Косово и Метохију

Наиме, како Петковић наводи у саопштењу за јавност, изјава Вјосе Османи да не може да постоји моноетничка творевина попут ЗСО, заправо је порука да за Приштину Бриселски споразум не важи, онако како је пре осам година потписан и како га је својим ауторитетом верификовала и Европска унија.

- Свако ко саботира Бриселски споразум, директно саботира и сваки договор Београда и Приштине у процесу нормализације односа и трагања за компромисом, јер је испуњавање до сада постигнутих договора основ за напредак у дијалогу и постизање одрживих компромисних решења. Београд је апсолутно кредибилан партнер у испуњавању свих својих преузетих обавеза из дијалога, али и саговорник у сарадњи у оним доменима који су изнад свакодневне политике и представљају цивилизацијску тековину, као што је потрага за несталима - наводи се у саопштењу директора Петковића и додаје да је после дугогодишњег интензивног негирања Приштине да постоје архиве УЧК, Аљбин Курти коначно признао да те архиве постоје и да је спреман да их отвори.
- Само тако ћемо осварити дуго очекивани помак у расветљавању судбине 1.600 несталих. Очекујемо да његовим стопама крене и Вјоса Османи и призна да формирање ЗСО није њен лични избор, већ обавеза која је још пре 3.069 дана преузета од стране Приштине и која једнострано мора да се спроведе - додаје се у саопштењу директора Петковића.
Иначе, Вјоса Османи изјавила је да централне институције неће мењати устав, нити формирати заједницу српских општина, иако је Уставни суд тзв. Косова донео препоруке да је треба формирати, мада је у супротности са тзв. косовским Уставом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

САДА ЈЕ СВЕ ОТКРИВЕНО! Ево због чега Душан Мандић није био на пријему код Вучића

САДА ЈЕ СВЕ ОТКРИВЕНО! Ево због чега Душан Мандић није био на пријему код Вучића

Ватерполо репрезентација Србије освојила је у златну медаљу на Европском првенству у Београду пошто је у недељу у финалу победила Мађарску 10:7, међутим многи нису знали са каквим проблемима се носио селектор Урош Стевановић.

28. 01. 2026. у 12:38

Коментари (0)

ХЛАДАН ТУШ ИЗ БАРСЕЛОНЕ: Евролига задала ударац Звезди и Партизану, ово се „вечитима” неће свидети!