САМИ РУШИМО ДУХОВНИ КОД: Експерти из Србије, српске и Црне Горе, јуче у Матици српској, о Закону о родној равноправности

Јованка Симић

04. 07. 2021. у 15:42

ЗАКОНОМ о родној равноправности који је, насупрот мишљењу језичке струке па и целокупне јавности, парламент Србије усвојио 20. маја, а који има за циљ да над српским језиком изврши инжењеринг који би променио његову природу и основу целокупног српског идентитета, упаљено је црвено светло јер је угрожен темељ нашег опстанка.

САМИ РУШИМО ДУХОВНИ КОД: Експерти из Србије, српске и Црне Горе, јуче  у Матици српској, о Закону о родној равноправности

Фoто: О. Андераш и Ј. С.

Опомена оваквог или врло сличног смисла чула се јуче у више од 40 наврата у Матици српској, храму српског језика и књижевности који је ове године обележио 195 година трајања. Округлом столу, у организацији новосадског Одељења за књижевност и језик и Одбора за стандардизацију српског језика из Београда, одазвали су се, личним присуством или пак послатим писаним освртима, експерти за српски језик и књижевност из Србије, Републике Српске и Црне Горе.

Домаћин високог скупа, Матичин председник проф. др Драган Станић, у беседи добродошлице учесницима Округлог стола насловљеног "Положај српскога језика у савременом друштву - изазови, проблеми и решења" истакао је да је Матица српска имала снаге да изрекне елементарно признање "које би требало свима нама да буде у срцу и памети", а то је да је и за језички и за сваки други опстанак Српска православна црква нашем народу од највеће важности.

- Континуитет који је СПЦ чувала од времена старословенског па до наших дана јесте, између осталог, темељ нашег опстанка и како будемо сазревали као народ и култура, све чешће ћемо се враћати управо том језичком искону - рекао је Станић.

Спорно Срето Танасић, Фoто: О. Андераш и Ј. С.

Бираним речима Његово преосвештенство владика бачки др Иринеј Буловић указао је да је језик најтананији однос међу људима те изискује да поштујемо сваки, а особито свој језик и све који њиме говоре, јер, како је указао, наши преци су кроз векове заиста на делу волели, чували, неговали и развијали свој језик и његово писмо ћирилицу. У прошлости угрожаван споља, а ретко кад изнутра, данас је српски језик угрожен искључиво изнутра, од нас самих.

- Најновију претњу српском језику, на нашу жалост и срамоту, представља наметање такозваног родно осетљивог језика и озваничено изгласавање најапсурднијег закона у досадашњој историји, донетог без јавне провере и оправданости, а упркос противљењу наших лингвиста, писаца и изучавалаца српског језика - рекао је владика Иринеј наглашавајући да спорни закон укида и женственост и мужевност, мења духовни и културни код нашег народа и угрожава хришћанску антропологију.

По мишљењу проф. др Срете Танасића, спорни закон се мора безусловно укинути јер представља свесно пројектовано уништавање српског језика заједно с културом која је на њему изграђивана, док проф. др Зорица Никитовић указује на бројна "озакоњена безакоња" нашег времена, која "гуше слободу и ударају на достојанство личности, а међу којима је и новонастало о језику". За проф. др Слободана Антонића, дилеме нема - драконским новчаним казнама се желе натерати људи и институције да пишу и говоре на одређени начин. Само по себи то је, закључује, врста насиља јер ће се бројни људи осећати несигурнима.

АКАДЕМИК ПИПЕР: КО НАС ТО ТЕРА?

- ЗАШТО би неко законом терао Србе да свој језик учине сличним немачком или хрватском?

На окупираним територијама обично се фаворизују језик и писмо окупатора. Јесмо ли под неком врстом (полу)окупације или протектората па да други одлучују и о језику којим говоримо? Је ли и то услов за улазак у ЕУ? Истовремено се одлаже доношење идентитетски изузетно важног Закона о језику и писму, који већ четири године чека на разматрање и усвајање - запитао је академик Пипер у вези са овом поразном чињеницом.

И ОГЊЕНА СЕ ТИЧЕ

НАЈМЛАЂИ "учесник" Округлог стола о српском језику био је Огњен Ристивојевић. Свог млађег сина, двогодишњака, декан Правног факултета проф. др Бранислав Ристивојевић, учесник јучерашње сесије, повео је са собом у Матицу.

Фoто: О. Андераш и Ј. С.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)