КОМЕНТАР: Лавори
НИСУ много удаљене Француска улица и Влајковићева.
Фото Д. Миловановић
Нису ни близу, када се узму у обзир сметње на везама између Удружења књижевника Србије и Министарства културе. Писце је обрадовао сигнал из ресорног министарства добијен крајем децембра прошле године да ће држава коначно покренути институционално решавање озбиљног проблема са зградом у Француској 7. Речено им је тада да ће Влада одобрити 30 милиона динара Заводу за заштиту споменика, као носиоцу посла, за прву фазу санације и реконструкције целе зграде, најпре делимично урушеног крова који прокишњава. Још ништа од тога. Мрка капа, као за оне "Алпине" из "Националне класе".
Национално културно добро у власништву Републике Србије и даље солидно пропада, кад су кишни дани. Подмећу песници кофе а прозаисти лаворе. Можда и обрнуто. Љушти се малтер, падају делови плафона. И тако годинама. Држе се надлежни традиције, наставља се вишедеценијска небрига и незаинтересованост за ову кућу. Била је она од 1919. до 1937. и амбасада Сједињених Америчких Држава. Можда да писци моле Американце за помоћ?
Кад већ хоће да нам среде Генералштаб и околне плацеве, шта би за њих био и који долар за Француску 7? Боље не. Да их не повуче локација на идеју о новом хотелу...
Првобитно, била је то породична кућа Милана Пироћанца. Као Пироћанци из вица, надлежни гледају на другу страну и кад их Удружење књижевника Србије пита за финансирање програма обележавања великог датума: 120 година од оснивања. Осмишљен је ваљан садржај посвећен овогодишњем јубилеју, али... Није сад згодно време за улагање у културу. Нема везе, ионако ће да гране Сунце и осуши оне баре по Удружењу... А зграда пуни тек 139 година. Није ни округло.
Уосталом, да парафразирамо Мому Капора, прошло је оно доба док смо још слепо веровали књигама и поистовећивали се са њиховим јунацима. Није више та књижевност баш толико битна. Треба се бацити на "Тик-ток" или "Инстаграм" и ту аплицирати за средства. То је будућност.
ВУЧИЋЕВА ИЗЈАВА УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Брује о ономе што је рекао британском новинару у лице
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића коју је дао британском новинару Алистеру Кембелу у подкасту "Остало је политика" ударна је вест у руским медијима.
27. 04. 2026. у 22:03
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Драма у Вашингтону: Меланија угледала спорно име на папиру, па пребледела - ево шта је заправо писао на цедуљи
МИСТЕРИОЗНИ комадић папира изазвао је бројне коментаре након инцидента са пуцњавом на вечери Удружења дописника Беле куће у Вашингтону.
27. 04. 2026. у 10:00
Коментари (0)