ПОВОДОМ изјаве министарке за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордане Чомић да позива САНУ на сарадњу у изради свих подзаконских аката потребних за примену Закона о родној равноправности, из Академије је стигао одговор у ком се наводи да су спремни на сарадњу и да "ставови Одбора за стандардизацију српског језика нису ставови САНУ".

САНУ

Новости

Тако смо из највише научне и уметничке установе у Србији, још једном сазнали да нема став о важном друштвеном питању због којег се месецима таласају и стручна и лаичка јавност. Одавно, нажалост, знамо и да САНУ нема став ни о Косову и Метохији, ни о ћирилици, која је деценијама жртва ненормалне и вештачке поделе на "службену и јавну употребу писма", нити и о једном другом важном националном и државном питању.

Кад год је упитана за став, Академија се снисходљиво ограђивала флоскулама "да је држава ионако ништа не пита", "да нису политичка установа, већ да о свим важним питањима дају научне аргументе". Укрштање научних аргумената неспорно се очекује од чланова институције која окупља умне људе Србије, али управо из тих научних расправа и дискусија треба да се избруси став САНУ. Јасан, гласан и недвосмислен о сваком "крупном" питању које се тиче наше државе и народа.

Јер, немати став о неком питању, значи да те оно суштински не интересује, да си према њему равнодушан. Сме ли САНУ то себи да дозволи? Не сме, као што мора да се заштити и од свих подела, зависти и навике чланства да се сврстава у таборе који често каљају њен углед.

Заправо, све док је тако, док је све сведено на лично мишљење и ангажовање чланова САНУ тешко да ће у том миљеу Академија моћи да има став о било ком српском питању. А то обесхрабрује и поражава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ИДЕ У ЗАГРЕБ! Жреб је тако одлучио, следи историјско гостовање црвено-белих