Научно-технолошки центар НИС-а – ризница иновација, технологија и кадра за будућност

Промо

12. 05. 2021. у 17:17

ПОТПРЕДСЕДНИЦА Владе Републике Србије и министарка рударства и енергетике, Зорана Михајловић, градоначелник Новог Сада, Милош Вучевић, амбасадор Руске Федерације у Републици Србији, Александар Боцан-Харченко и покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај, Огњен Бјелић, посетили су данас Научно-технолошки центар (НТЦ) компаније НИС у Новом Саду.

Научно-технолошки центар НИС-а – ризница иновација, технологија и кадра за будућност

Фото: НИС

НИС је у протеклих пет година запослио више од 100 младих висококвалификованих стручњака у овом Центру, док је у истом периоду уложено више од 10,2 милиона евра у развој информационих технологија у НТЦ-у.

Фото: НИС

 

Гости су се упознали са основним правцима делатности НТЦ-а, који пружа научно-технолошку подршку у свим фазама истраживања и производње нафте и гаса, спроводи дигитализацију и развој иновација уз континуирано улагање у образовање  и развој нових знања и компетенција запослених у НТЦ-у.

Гостима су представљени најважнији пројекти Центра, а  упознати су и са плановима НТЦ-а када је реч о развоју IT инфраструктуре, новим пројектима у области информационих технологија, као и инвестицијама НИС-а у образовни систем. У оквиру посете гости су обишли и лабораторију за пријем геолошких узорака која послује у оквиру НТЦ-а, а имали су и прилику да упознају младе стипендисте НИС-а који своје прве професионалне кораке праве управо у домаћој највећој нафтној компанији.

Фото: НИС

Узимајући у обзир да високе технологије нису одрживе без улагања у образовање, науку и младе, НИС континуирано улаже у развој образовне инфраструктуре у Србији, а компанија сарађује са бројним домаћим и страним образовним и научним институцијама. НИС годинама стипендира талентоване ученике и студенте у оквиру програма „Енергија знања“ који, између осталог, има за циљ улагање у развој високообразованог кадра за потребе компаније. Тренутно је у Научно-технолошком центру НИС-а преко овог програма запослено 14 стипендиста НИС-а.

- Од кад сам именована за министарку рударства и енергетике, у октобру 2020. године, данас сам можда најпоноснија. Енергетика и рударство нису само истраживање и производња енергије и енергената, већ пре свега знање, које доносе млади људи који добијају стипендије, који се враћају у Србију и стварају вредност која се извози и ван граница Србије - рекла је Зорана Михајловић и додала да, уколико желимо као држава да будемо успешни и имамо привредни раст, то није могуће без улагања у знање, али и заштиту животне средине што је показано и прошле године, пуштањем у рад постројења Дубока прерада, чиме је послата важна порука да нема развоја енергетике без заштите животне средине.

Фото: НИС

Михајловићева је такође истакла да су односи Србије и Руске Федерације и пријатељство два народа и два председника, и заједнички пројекти, али и нераскидиве везе које се виде у тешким и кризним ситуацијама.

Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, навео је да су улагања у науку и знање један од приоритета у пословању НИС-а:

- Модернизација процеса и, пре свега, дигитализација, налазе се међу кључним принципима наше стратегије. Да бисмо остварили циљеве, да бисмо ишли не само у корак, већ и испред времена, улажемо у знање и науку, у младе стручњаке који та нова знања доносе у нашу компанију. Сарађујемо са школама и факултетима, стипендирамо младе талентоване људе, а онда их са задовољством дочекујемо као колеге - изјавио је Тјурдењев.

Фото: НИС

- Био сам у току са активностима НИС-а, али морам да кажем да сам више него изненађен и пун поноса, због начина рада ове компаније. НИС поклања велику пажњу људима, и знању, што сматрам и најбитнијим. Улагање у област образовања, научну сферу и обуке за запослене, показује да НИС Гаспром њефт мисли не само на свој развој, већ и на развој целе Србије. Задовољан сам што је НИС успео да обједини у својој делатности најважније сфере наше сарадње – енергетику, науку и образовање. Желим вам пуно успеха, захваљујем се нашим српским партнерима и желим нам свима успешан наставак сарадње и развијања наших билатералних односа - изјавио је амбасадор Руске Федерације у Србији, Александар Боцан-Харченко. 

Фото: НИС

Градоначелник Новог Сада, Милош Вучевић, рекао је да је Научно-технолошки Центар својеврсна фабрика знања, иновација, креативности, храбрости и  идеалног српско-руског споја:

- Посебно сам импресиониран, а имао  сам једном прилику, захваљујући компанији НИС, да угостим део студената пост дипломских студија који су после српских факултета одлазили на руске факултете и универзитете,   а оно што је  најлепше у целој причи је то да су се враћали у Србију.

Фото: НИС

Враћали су се да раде, да стварају нова добра и нове вредности и да Нафтна индустрија као део ове заједнице, друштва и  државе, буде још развијенија компанија, на задовољство руске стране, државе и грађана Србије - навео је Вучевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!