БРНАБИЋ И МАЛИ ПРЕДСТАВИЛИ НОВИ ПАКЕТ МЕРА: Грађанима 60 евра, пензионерима 110 - Србија је модел по коме се учи (ВИДЕО)

Новости онлине

11. 02. 2021. у 16:13

ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић и министар финансија Синиша Мали поручили су да је Влада усвојила пакет мера подршке који је предложен и, како кажу, већ почињу да пристижу економски и привредни резултати из 2020. године. Они показују да су два пакета подршке била успешна и правовремена.

БРНАБИЋ И МАЛИ ПРЕДСТАВИЛИ НОВИ ПАКЕТ МЕРА: Грађанима 60 евра, пензионерима 110 - Србија је модел по коме се учи (ВИДЕО)

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

- Србија се борила на здравственом и привредном фронту током пандемије. Хвала председнику који је предводио привредни кризни штаб и што је осмислио пакете помоћи привреди. Овај пакет смо почели да осмишљавамо још крајем прошле године - рекла је премијерка.

На оба фронта је, каже Брнабић, Србија остварила одличне резултате. Србија је постала модел за борбу против коронавируса, а сигурна је, каже, да ће се говорити о успесима Србије на економском плану.

- Имали смо пад БДП од 1 одсто и то је најбољи резултат у Европи. Резултати нису само у БДП-у. За неверовати, али током 2020. године, када је цео свет трпео због пандемије, индустријска производња била је већа за 0,4 одсто у односу на 2019. У току 2020, године имали смо више од 50.000 новозапослених, каже премијерка.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

- Просечна плата у новембру била је 518 евра. Инфлација је остала стабилна и јавни дуг је остао под контролом. И најуспешније економије имале су повећање јавног дуга, а нама је испод 60 одсто - каже премијерка.

Синиша Мали: Нови пакет мера вредан готово 250 милијарди динара

Потом се обратио министар Синиша Мали, који је рекао да је поносан што је на данашњој седници Владе усвојен нови економски пакет мера укупне вредности 249,4 милијарди динара.

- Са осам милијарди евра држава ће помоћи грађанима, како би што пре превазишли последице вируса корона. Да се вратимо у фебруар месец, пре само годину дана. Покренули смо два фронта, један који се бори за здравље људи, и други за спас економије - подсетио је министар Синиша Мали.

Он је потом подсетио на све што је урађено током прошле године како би се очувала снага српске економије, од директне помоћи грађанима, преко повећања плата до субвенционисања важних грана привреде и привлачења нових инвеститора.

- И који су резултати? Србија има најмањи пад БДП прошле године. Јавни дуг је потпуно под контролом, неки нам кажу чак "само се задужујте, хоћемо да преживимо". Ми не радимо то тако, све радимо како бисмо очували стабилност. Инфлација се није мењала, курс у односу на евро се није мењао - казао је министар Мали.

Министар је нагласио да не смемо да се опустимо, и да пандемија и даље траје, као да и даље сви трпимо последице вируса.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

- Зато смо и донели одлуку да изађемо са новим пакетом мера. Структура ће бити слична као и у претходним пакетима помоћи. Такође морам да кажем да су и цифре за јануар месец много боље него што смо очекивали. Уместо дефицита, почетком ове године ми смо имали суфицит - нагласио је Мали.

Он је објаснио да овај пакет подразумева исплату три пута по 50 одсто минималца за све предузетнике, али и да фирме морају да испоштују правила која је Влада прописала.

- Само једну ствар да нагласим, нема отпуштања за све оне који добију помоћ државе, и ја мислим да је то фер приступ. Ако хоћете помоћ државе, нема отпуштања више од 10 одсто запослених. Велика ствар је што смо у овај пакет укључили и велика предузећа, зато што и они трпе последице пандемије, а запошљавају чак 300.000 људи - казао је министар.

Он је изјавио данас да ће три обвезнице Републике Србије од јуна бити укључене у ЈП Морган индекс земаља у развоју.

- Бавили смо се тиме у протекле две године, не могу да вам објасним колико је то важно за нашу земљу. У тај индекс улазе само обвезнице земаља које су довољно кредибилне и где има довољно ликвидности. То је важно за поверење страних ивнестиртора, за кредибилитет свих ових реформи и за нове емисије хартија од вредности, као и за кредибилитет ових пакета помоћи о којима данас говоримо - рекао је Мали.

Министар финансија Синиша Мали пренео је данас новинарима и да је у среду завршена исплата увећаних јануарских пензија за 5,9 одсто свим пензионерима.

- Са јучерашним даном исплатили смо за више од 1,7 милиона пензионера увећану јануарску пензију за 5,9 одсто, по швајцарској формули. Дали смо обећање и испунили га, да ће пензије бити исплаћиване на време и да ће бити увећане - нагласио је Мали.

Он је рекао да је држава отишла и корак даље, како би посебно били оснажени сектори који су најугроженији, сектор угоститељства, хотелијерства и рент а кар агенције.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

- Имамо и још две секторске мере. Свим градским хотелима ће бити исплаћена помоћ по лежају и соби, као и аутопревозницима, по 600 евра месечно за сваки аутобус који поседују. Свако ће имати прилику да се пријави, и већ од априла ће кренути прве исплате - рекао је министар, и рекао да ће бити исплаћена и помоћ свим пунолетним грађанима, 30 евра у мају и 30 евра у новембру.

- Затим ће бити исплаћена и помоћ пензионерима, од 110 евра. Овим пакетом ћемо потпуно покрити потребе и привредника и грађана. И да поделим са вама једну важну информацију. Тачан број грађана Србије који је добио помоћ од 100 евра прошле године је чак 6.118.911 људи - казао је министар.

Министар Мали је рекао да држава има и новца и способности да очува стабилност, и да ће се борити за посао и за свако радно место.

- Боримо се херојски и када је вакцинација у питању, и држава стаје иза своје привреде и грађана. Србија побеђује и у вакцинацији и у економији, и тако ће бити увек. Само исплата минималних зарада у претходном периоду, за микро, мала и средња предузећа, сваки запослени је од државе добио 1.400 евра. По запосленом у приватном сектору, а таквих радника има 1.050.000 укупно. Када су угоститељи у питању, сваки запослени у том сектору је добио 1.900 евра помоћи.

Питања новинара: О броју заражених и фриленсерима

Премијерка Ана Брнабић је изјавила да ће у наредном периоду, а нарочито током предстојећег викенда, бити повећана инспекцијска контрола на скијалиштима, у ресторанима и кафићима, а у циљу спречавања ширења заразе вирусом корона.

Одговарајући на питање новинара шта држава предузима по питању повећања броја заражених, а који нарочито долазе због пуних планина, Брнабић је одговорила да бројеви расту јер се више тестира, али да проценат заражавања стагнира.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

- Позитивна ствар је што проценат заражавања стагнира, али стагнира на високим бројевима, морамо да имамо ниже бројеве. То је била и основна тема на последњој седници Кризног штаба и не бежимо од рестриктивнијих мера - рекла је Брнабић.

Истиче да ће у наредом периоду бити повећана инспекцијска контрола на скијалиштима, али и у Врању, где је, каже, тешка ситуација.

- Разговарала сам са градоначелником Врања да појачају инспекцијску контролу, да кажњавају људе који не носе маске у тржним центрима и продавницама, јер су се људи опустили - рекла је Брнабић.

Наводи да ће мере у спречавању ширења вируса и даље бити избалансирање између привреде, живота и здравствене заштите.

Министар Мали је рекао да се јавља све већи број фриленсера који су спремни да испуне своје обвезе по нешто повољнијим условима, упркос томе што су преговори прекинути.

Он је рекао да људи долазе у филијале Пореске управе, или чекају примену новог Закона.

- Дали смо све од себе. Посветили смо им време, две недеље... не можемо да прихватимо могућност да се порези тек тако отпишу у Србији. Наш предлог за оне који дугују, а који се тицао репрограма изгледа овако: За оног који дугује, укупно 5.000 евра за протеклих пет година, та обавеза ће се сманити на 3.000 евра, а када се подели кроз рате, то је 3.000 динара месечно, односно 26 евра месечно - навео је Мали.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

Он је рекао, да уређена држава не може да опрости тај дуг, напомињући да је држава предложила исплату на рате без камате.

Поновио је су преговарали како би се решили они који су зарађивали само до 200 евра, да се види како да испоштују своју пореску обавезу.

- Не можемо да прихватимо да не плаћају они који су се кладили, односно примера ради, као један што је издавао своју некретнину и зарадио 500.000 и он је фриленсер. Нећемо с таквима да разговарамо - навео је Мали.

Указао је на нелојалну конкуренцију, и навео пример организованих људи, који плаћају порез, а такође, примера ради, предају енглески језик.

Истакао је да ће интезивирати разговоре са фриленсерима који су спремни да плате порез, и да ће ускоро Закон о порезу на доходак дефинисати и овај део

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЗАКОН ВАЖИ И ЗА КУРТИЈЕВОГ РАДОИЦУ? Ељшани за Новости: Тужилаштво проверава снимке на којима је Радомировић

ДА ЛИ ЗАКОН ВАЖИ И ЗА КУРТИЈЕВОГ РАДОИЦУ? Ељшани за "Новости": Тужилаштво проверава снимке на којима је Радомировић

КУРТИЈЕВ заменик министра за заједнице и повратак, такозваног Косова, Радоица Радомировић поново је снимљен приликом извршења кривичног дела. И овог пута, баш као и прошлог, када је горео један аутомобил у Лепосавићу, жртва Радомировића су Срби.

26. 04. 2024. у 15:00

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

ТОЛИКО се грађана жалило да им је из Поште стигла лажна порука о пријему пакета да су надлежни одлучили да нађу начин како да стану на пут преварантима.

26. 04. 2024. у 09:04

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!