ЕНЕРГЕТСКА НЕЗАВИСНОСТ ОМОГУЋИЛА НИЖЕ ЦЕНЕ: ЕПС обезбеђује све услове за стабилну производњу угља и струје и снабдевање

Е. Б. ТАЛИЈАН

06. 10. 2021. у 08:00

ГРАЂАНИ и привреда Србије немају разлога за бригу и стрепњу иако на европском енергетском тржишту увелико влада криза цена и залиха енергената.

ЕНЕРГЕТСКА НЕЗАВИСНОСТ ОМОГУЋИЛА НИЖЕ ЦЕНЕ: ЕПС обезбеђује све услове за стабилну производњу угља и струје и снабдевање

Фото Танјуг

"Електропривреда Србије" обезбедила је све услове за стабилну производњу угља и струје и снабдевање електричном енергијом. Да немамо наше ресурсе за производњу струје били бисмо на коленима, а грађани и привреда били би у мраку.

Ово је у уторак изјавио вршилац дужности директора ЕПС-а Милорад Грчић. На глобалном нивоу постоји велика забринутост због негативног ефекта високих цена струје, гаса, угља и нафте на читаву привреду. Како, за "Новости", истичу економски стручњаци, послодавци у нашој земљи ће због поскупљења енергената трпети мање штете од других. Грчић наглашава да иако је струја за привреду поскупела, ЕПС-ове цене су и даље најповољније у односу на конкуренцију. Систем је, како наводи, на време припремљен за зимску сезону. Он истиче да актуелне турбуленције у Европи потврђују да је инсистирање на очувању енергетске независности наше земље била исправна политика.

- ЕПС није одговоран за цене на берзи - објашњава Грчић. - Слободно тржиште тера наше предузеће да послује у складу са ситуацијом на берзама. ЕПС је само један од 63 лиценцирана снабдевача и привреда има слободу избора од кога ће куповати струју.

Захваљујући ЕПС-овим термо и хидроелектранама, како истиче, Србија није увозник струје, већ је енергетски независна држава, а наши грађани плаћају најнижу цену струје у региону. Професор Економског факултета, Љубодраг Савић оцењује да ће Србија, када су у питању енергенти, имати мање проблема него други. Наглашава да је ЕПС-ова електрична енергија значајно јефтинија за привреднике у нашој земљи од оне коју плаћају у Европи. Цена струје је, како додаје, за домаћинства међу најјефтинијима.

- Добро је да држава није приватизовала ЕПС и да је сачувала овај национални ресурс, јер да смо га дали странцима, ко би сада Србију питао да ли има струју - истиче Савић. - То не значи да ово јавно предузеће не треба да функционише боље и ефикасније, али то нема везе са власништвом. Такав какав је, за нас је у овом тренутку добар. Сада није питање колико кошта, него да ли је имаш, а сва срећа ми је имамо.

Савић указује да би Србија била у великом проблему да је затворила термоелектране, које производе више од 70 одсто струје, као што су неки предлагали, а немамо други алтернативни извор енергије. Он наглашава да привредници у Србији морају да престану да се жале, јер послују у условима тржишне привреде.

- Да ће бити негативног утицаја на привреднике, биће, јер смо ми део Европе и света - наводи Савић. - Али они који су ослоњени на ЕПС-ову струју имаће мање штете, ти трошкови ће мање утицати на њихово пословање. Послодавци који користе нафту и дизел, на то Србија не може да утиче, трпеће одређене последице.

Он оцењује да је наша земља и по питању гаса у значајно бољој позицији него друге државе, јер имамо дугорочни уговор са Русима и повлачимо веће количине овог енергента него други који немају складиште. Изградњом "Балканског тока" смо, како додаје, обезбедили сигурно снабдевање и постали транзитна земља.

Драгољуб Рајић, координатор мреже за пословну подршку, истиче да ће поскупљење струје утицати на четири петине сектора привреде и да ће у периоду од шест месеци до годину дана доћи до раста цена крајњих производа и услуга уколико се ова енергетска криза настави. То ће се онда одразити на инфлацију. Ова ситуација може да доведе и до смањења запослености и зарада. Он истиче да анализа урађена у грађевинском сектору, показује да су ту цене у просеку већ порасле 33 одсто.

ЗА ВЕЛИКЕ ПОТРОШАЧЕ ЛОШЕ

БОЈАН Станић, из ПКС, истиче да ће поскупљење струје највише негативног ефекта да има на велике потрошаче електричне енергије у прерађивачкој индустрији, прехрамбеној, металској, хемијској, али ће утицати и на угоститељски сектор. Он објашњава да је до пораста цене електричне енергије дошло у другој половини прошле године када је привреда почела да се полако опоравља. Енергенти највише утичу на општи пораст цена и то је оно што се догађа на светском нивоу.

- Када поскупе инпути за производњу, онда се трошак преноси на финални производ или услугу - објашњава Станић. - Ово што се сада дешава је глобални тренд који се споља прелива на нашу земљу. Од економске снаге сваке државе зависи како ће се ухватити укоштац са енергетском кризом и економским последицама које изазива.

БЕЗ УГЉА КАТАСТРОФА

ВРШИЛАЦ дужности директора ЕПС Милорад Грчић истиче да би одрицање од угља коштало милијарде евра и да би због разних интереса стабилност била озбиљно угрожена.

- Грађани би плаћали скупљу струју, а без посла би остало више десетина људи и то не само у "Електропривреди Србије", већ и у многим компанијама које послују са нама - наводи Грчић. - Председник Вучић се залаже за јачи ЕПС, а не за његову приватизацију и пропаст.

Како истиче, ово јавно предузеће послује позитивно. У првом полугодишту има профит од 97 милиона евра, а само од извоза струје за првих девет месеци ЕПС је зарадио 86 милиона евра.

МОГУ И ПОСТЕПЕНО ДА РАСТУ

УДРУЖЕЊЕ "Цементна индустрија Србије" напомиње да је цена електричне енергије у Србији порасла готово три пута у протеклих годину дана, а дугорочна нестабилност тржишта чини готово немогућим предвиђање трошкова електричне енергије. У Удружењу подсећају и да Србија још увек није обвезник плаћања таксе за емитовање угљен- -диоксида, те није у обавези да "шпекулативни" раст цене електричне енергије на либерализованом тржишту у потпуности испрати.

- Потребно је по хитном поступку, уз интервенцију државе, уместо вишеструког повећања цене електричне енергије размотрити могућност њеног сукцесивног раста, посебно за потрошаче електричне енергије на високом напону - изричити су у "Цементној индустрији Србије". (С. Б.)

Запратите Нпортал на Фејсбуку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри