"ЗЕЛЕНА СТРУЈА" ПРЕЧА И ОД ТЕСЛЕ: Како је чувена и законом заштићена хидроцентрала "Под градом" у Ужицу постала жртва модернизације

Н. ЈАНКОВИЋ

15. 03. 2021. у 09:22

ПРВА полифазна хидроцентрала у Европи - изграђена још 1900. - а друга у свету, после оне на Нијагариним водопадима, нашла се на мети грађевинских машина.

ЗЕЛЕНА СТРУЈА ПРЕЧА И ОД ТЕСЛЕ: Како је чувена и законом заштићена хидроцентрала Под градом у Ужицу постала жртва модернизације

Музејска вредност у граду на Ђетињи / Фото Т. Јевтић

Ужичку хидроцентралу "Под градом" јавно предузеће "Електропривреда Србије" је реконструисало и доградило, а локално удружење грађана "Либерграф" сматра да је све учињено - незаконито.

- ЕПС је, уз Решење о мерама техничке заштите, био дужан да тражи и сагласност Завода за заштиту споменика из Краљева, али није испоштовао ни локацијску дозволу Градске управе за урбанизам, ни члан 99 Закона о заштити културних добара. Иако је никада нису добили, Градска управа је издала незаконито Решење о изменама грађевинске дозволе - истиче директор "Либерграфа" Владан Синђић, напомињући и то да је Завод дужан да од инвеститора затражи враћање објекта у првобитно стање.

Како су нам одговорили у захтеву за приступ информацијама од јавног значаја, Завод је издао мере техничке заштите за израду Урбанистичког пројекта, уз обавезу инвеститора да за пројектну документацију затражи њихову сагласност, али им се више нико није обраћао са завршеним Урбанистичким пројектом, па нису ни могли да се сагласе.

Ипак, ставом да је, када је реч о самом објекту хидроцентрале, посао обављен у складу са мерама техничке заштите, ужичка Управа за урбанизам сматра да је Завод "пресудио" у овом случају, а детаљнији одговор на оптужбе о незаконитом поступању најављује тек по детаљном прегледу документације...

Девастирана хидроцентрала недоступна јавности / Фото Т. Јевтић

Закон, међутим, прецизира да се ограничења у радовима односе на сам објекат, али и на парцелу, те непосредну околину.

ПЕТ ПАРА ЗА СИЈАЛИЦУ "ОД 16 СВЕЋА"

ЦЕНТРАЛА је у рад пуштена у ноћи између 2. и 3. августа 1900, што је био почетак електрификације Србије, а Ужице је на трен засијало као најнапреднија тачка тадашње Европе - сјајем светиљки "од 16 свећа".

Социјалиста Димитрије Туцовић је индустријалце оптуживао "да су жељни богаћења, па експлоатишу реку", а за једну поменуту сијалицу куће, дућани и радионице су плаћали рачун од тадашњих пет пара...

Ужичани и туристи данас немају могућност да уђу у дојучерашњи Музеј технике.

- Инвеститор је, уз постављање нове турбине и дозиђивање, уништио познати водопад и изградио бетонско корито. Градњом новог насипа, обала је зашла дубоко у корито реке, а посечена је и липа засађена када је централа пуштена у рад. Од Министарства културе смо тражили да обави надзор рада Завода за заштиту споменика културе у Краљево, а од Министарства грађевине да поништи грађевинску дозволу јер је грубо прекршен Закон о управном поступку. Нажалост, грађани су доведени пред свршен чин, институције као да не постоје, па је овај важан споменик постао жртва фамозне "зелене енергије", иако се иза стављања река и потока у цеви, заправо, крије извлачење профита. Јер, ове године је накнада повлашћеним произвођачима "зелених киловата" петоструко увећана - закључује Синђић.

Упркос покушају да о свему чујемо и став инвеститора, којем смо проследили питања, из "Електропривреде Србије" није стигао било какав одговор.

ОБАЛА

У НАЈЗНАЧАЈНИЈЕМ симболу Ужица и данас беспрекорно раде турбине са ћириличким натписом "Сименс Халске", а поред централе се налази репрезентативни споменик Николи Тесли, рад академика Николе Коке Јанковића. Један други академик, Љубомир Симовић, својевремено је био предложио да се та страна Ђетиње назове "Теслина обала", али надлежни нису имали слуха.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)