ВЕЗА СА НЕОЛИТОМ: Завршена још једна етапа мапирања археолошких налазишта на подручју Параћина

З. РАШИЋ

23. 12. 2020. у 16:53

ПО пројекту Завичајног музеја у Параћину, који финансира ресорно министарство, екипа археолога и сарадника ове установе, те музеја у Ћуприји и Јагодини, и београдског Археолошког института завршава систематско лоцирање локалитета, одређивање граница, мапирање и сакупљање покретних налаза са површине источне обале Велике Мораве, од границе са Ћупријом ка Ћићевцу.

ВЕЗА СА НЕОЛИТОМ: Завршена још једна етапа мапирања археолошких налазишта на подручју Параћина

Документовање нађеног материјала / Фото З. Рашић

Овај важан посао на територији Параћина је започет крајем фебруара и приоритет је била западна обала Мораве, са обронцима Јухора, а током 12 радних дана у децембру су обављена истраживања равничарског појаса, почев од дела званог Змич.

- Од оснивања музеја 1978, до данас, евидентирано је око 120 налазишта које желимо да заштитимо. Досадашња истраживања показују да су људи ово подручје настањивали од неолита до средњег века, јер је Велика Морава повезивала централну Европу са Медитераном и омогућавала приступ западним деловима садашње територије наше земље, одакле се стизало до обала Јадрана. Писани извори указују да су у антици, и касније, туда пролазили чувени војни и трговачки путеви, а Појтингерова табла сведочи о томе да је на подручју садашњег Параћина постојало мало насеље Сарматес - каже виши кустос-археолог Завичајног музеја др Весна Вучковић и верује у то да ће неки одговори бити дати у оквиру актуелних пројеката названих "Археолошко наслеђе Параћина" и "Археолошка грађа Параћина и Ћуприје".

Докторанд Археолошког института из Београда Петар Милојевић објашњава да теренски део ове врсте истраживања подразумева прегледање земљане површине тако што чланови екипе ходају на међусобној удаљености од двадесетак метара и ручним GPS уређајем бележе правце кретања и све уочене археолошке остатке. Прикупљени материјал ће касније указати на старост налазишта, док у трећој фази следују прање, сушење и обрада налаза. После описивања, фотографисања и техничког исцртавања, артефакти се смештају у депо - до публиковања резултата и музејске презентације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024