ВОКАЛНО ЕТНО ФЕСТИВАЛ МЛАДИХ У НЕГОТИНУ: Певачке групе из Батајнице и Невесиња победници
ПРОГЛАШЕЊЕМ победника и концертом победника претходног Вокалног етно фестивала младих (ВЕФ) у Неготину је завршено седмо издање фестивала којем је, између осталог, циљ да очување наше вокалне традиције, њено даље неговање и упознавање са квалитетном обрадом изворног музичког материјала.
С.М.Јовановић
Жири овогодишњег седмог ВЕФ-а Неготину, етномузиколози др Димитрије Големовић, Марија Витас и Зоран Богдановић, прво место у категорији обрада доделио је Женској певачкој групи КУД “Батајница”, а у категорији традиције Етно-групи „Симонида“ из Невесиња.
-Овај фестивал има посебно место нарочито што ставља акценат на омладину. Ниво њиховог певања је једна искреност гајења те традиционалне песме, заиста висок, и наше је задовољство да ова деца то гаје на један прави начин вођена правом руком, а најважније у свему је оно што смо некако заборавили, а то је радост музицирања. И ми то чујемо овде – рекао је образлажући одлуку жирија, професор др Димитрије Големовић, етномузиколог и композитор.
Ове године у нешто другачијем формату, онлајн, због актуелних епидемиолошких (не)прилика, неготински ВЕФ у организацији Креативног удружења “Него” окупио је седам певачких ансамбала и група из Бора, Кикинде, Батајнице, Банаског Карађорђева, Приједора и Невесиња.
- Сваке године се енергија младости, снаге и песме сјати у Неготин. Није то ни мало ни безначајно јер сваки камичак бачен у воду ствара све веће концентричне кругове. Надам се да ће наша музичка традиција поново постати део наше свакодневице. Да не остане на маргини као део фолклорних ансамбала и фестивала чувајмо је, негујмо, певајмо и свирајмо. Камичак је бачен, гледајте кругове – поручује Данијела Марковић из Креативног удружења “Него”, уметнички директор ВЕФ-а.
На завршној манифестацији ВЕФ-а публика у Неготину наступили су прошлогодишњи победници, Етно група „Гривна“ из Кладова под управом Јесенке Јоветић и Певачка група одсека за традиционално певање и свирање у београдској Музичкој школи „Мокрањац“.
Пулика је била у прилици да чује и овогодишњег победника у категорији обрада, Женску певачку групу КУД „Батајница“.
-Нама је изузетна част да наступамо у Мокрањчевом Неготину и на овом фестивалу. Наш ансамбл је настао 2008. и све нас води управо љубав према вокалној музици па нам зато и ова награда много значи – каже Јована Зукановић, једна од првих чланица ове певачке групе.
У оквиру седмог ВЕФ-а одржане су и онлајн музичке радионице на тему традиционалног певања и свирања, као и обраде музичке традиције, чији су предавачи управо чланови жирија, етномузиколози др Димитрије Големовић, Марија Витас и Зоран Богдановић.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (0)