СЕЋАЊЕ НА НЕВИНЕ ЖРТВЕ: У Краљеву обележена 79. годишњица језивог фашистичког злочина - окупатори су стрељали 2.000 цивила (ФОТО)

Г. ЋИРОВИЋ

14. 10. 2020. у 14:16

КОМЕМОРАТИВНОМ седницом градске скупштине и православним парастосом који су на Гробљу стрељаних служили свештеници жичке епархије, у Краљеву је, на скроман и пригодан начин обележена 79. годишњица фашистичког злочина у којем су немачки окупатори стрељали више од две хиљада невиних цивила.

СЕЋАЊЕ НА НЕВИНЕ ЖРТВЕ: У Краљеву обележена 79. годишњица језивог фашистичког злочина - окупатори су стрељали 2.000 цивила (ФОТО)

Фото: Г. Шљивић

Осим тадашњих житеља Краљева, фашисти су за само неколико октобарских дана 1941. године у знак одмазде стрељали и бројне избеглице из свих крајева Југославије, а највише из Словеније које су, прогоњене од окупатора, уточиште нашле у граду на Ибру.

Уз звуке сирена и почасне плотуне, венце и цвеће на хумке страдалих родољуба, осим њихових потомака положили су и градоначелник Краљева др Предраг Терзић и челници локалне самоуправе, начелник Рашког округа Небојша Симовић, представници војске, полиције и Жандармерије, као и делегациј политичких странака и краљевачких удружења.

- Превише је трагедија убележио овај град у своје трајање. Али, и даље траје. Превише је туге уткано у историју овог нашег краљевског града. Али се још лепше радујемо сваком новом јутру. Много бола је протекло кроз наше Краљевчане, а они опет уздигнуте главе пред недаћама, са осмехом у коштацу са сваком новом муком – рекао је поред осталог градоначелник Терзић. – Сваког октобра, овде, као да постајемо искуснији, мудрији, свесни шта је вредно, шта је вечно, шта је човечно. Тај ратни октобар 1941. лекција нам је из историје, али и из људскости, храбрости и живота. На томе почива садањшост и будућност наших потомака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији

ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији

ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.

14. 12. 2025. у 19:24

Коментари (0)

БАКА ЈОЈ ЈЕ ОДУВЕК БИЛА УЗОР: Она је унука Љиљане Стјепановић - гледали сте је у популарној серији