НЕ ЖЕЛЕ ДА УЧЕ У САЛИ ЗА ФИЗИЧКО: Ђаци из Милешева код Бечеја ни после месец дана немају ни редовну онлајн наставу
06. 10. 2020. у 18:52

Фото В.Н.
СВИМА је ова школска година специфична, али ће је највише памтити ученици бечејске ОШ "Петефи Шандор", одељења у Милешеву, који уместо у учионицама време проводе испред школе.
Објекат у Милешеву, у коме је смештен и вртић, затворен је од почетка школске године. Док у општини Бечеј објашњавају да је у питању реконструкција објекта, мештани тврде да надлежни хоће да закатанче школу. Док се ситуација не реши, 18 школараца и претшколаца који немају ни редовну ни онлајн наставу дане проводи испред школе, јер родитељи не желе да их шаљу на наставу у суседни, два километра удаљени Дрљан, где наставу треба да слушају у фискултурној сали.
- Деца због нису ишла у школу од марта, а већ дуже време се говори да ће се школа у Милешеву угасити. Међутим, око избора су нам рекли да будемо безбрижни и да нема ништа од тога. Тако је и било све до пет дана пред полазак у школу када су нам саоштили да школа и вртић неће радити - прича нам мештанка Маријана Кубат. - О обнови тада нје било ни речи.
Само су нам рекли да деца треба да пређу у Дрљан, јер је школа тамо у бољем стању.
Напустили смо састанак, остало је троје родитеља који су потписали сагласност.
ПЕТИЦИЈА са 1.800 потписа
Мештани Милешева, насеља са око 500 душа, одлучни су да сачувају школу и скупили петицију са око 1.800 потпис.
- Школа у овом селу ради 83 године, а са њом село живи. Сви причају о очувању села, а онда их пуштамо да умиру. То не смемо да дозволимо - поручују мештани Милешева.
Мештани тврде да је објекат школе обновљен пре десетак година и да нико није имао примедаба на услове у којима се одржавала настава.
- Тачно је да има пећ на дрва, али она никоме није сметала. Рекли смо да ћемо ми платити огрев и струју само да деца крену у школу. У Дрљану постоје две учионице где је настава на мађарском језику и док се оне не преграде за наставу на српском, да се деци не би мешала предавања, они треба да буду у фискултурној сали - додаје наша саговорница.

ПРАЗНО Родитељи страхују да им гасе школу, Фото В.Н.
- Такође, Дрљан није уопште толико близу, има само неки раднички аутобус тако да, реално, родитељи треба сами да се сналазе. Ако је у питању реконструкција, зашто не постоји табла шта ће се и кад радити, ко изводи радове и колико ће они трајати.
У општини Бечеј кажу да је измештање деце и ученика из објекта у Милешеву у објекат у Дрљану је привремено решење, док објекат у Милешеву не буде реконструисан, у циљу обезбеђења што бољих услова за похађање наставе за децу оба насеља.
- Током новембра очекује се усвајање буџета за наредну годину у коме ће бити предвиђена средства за обнову објекта у Милешеву, која се планира за следећу годину. Зато је било неопходно измештање деце у објекат у Дрљану - каже Далила Дујаковић, члан Општинског већа за област образовања и социјалну заштиту. - Локална самоуправа је за ученике који путују из Милешева у објекат школе у Дрљану обезбедила бесплатан аутобуски превоз. Нема речи о затварању школе у Милешеву, него о привременом измештању деце у објекат у Дрљану, који је удаљен око километар и по. Овде се ради о једној месној заједници, МЗ Милешево, која у свом саставу има два насеља, Дрљан и Милешево. Протеклих година, док је обнова објекта у Дрљану била у току, деца из Дрљана су путовала у Милешево и наставу похађала у том објекту.
Deca iz Drljana,nikada,nisu pohadjala skolsku nastavu u Milesevu, vec samo predskolsku. Toliko o upucenosti predstavnika opstine Becej.
Svaka cast Milesevcima na istrajnosti i borbi.Malo selo zeli da se izbori za ono sto im po zakonu pripada. Podrzimo ove male a velike ljude! Velika podrska!
Коментари (2)