"ЛАВАНГРАД" ОЖИВЕО СЕЛА: Жене из сомборског атара се удружиле и покренуле посао на својим малим газдинствима

Ј. ЛЕМАЈИЋ

10. 08. 2020. у 06:27

НА селима одвајкада важи неписано правило - мушкарци газдују њивом, а жене баштом. Ту чињеницу је на најбољи начин искористило 30 дама из сомборских села, које су се удружиле и у својим малим газдинствима засадиле лаванду и направиле план како покрену производњу етеричног уља.

ЛАВАНГРАД ОЖИВЕО СЕЛА: Жене из сомборског атара се удружиле и покренуле посао на својим малим газдинствима

Фото: Ј.Лемајић

Уз помоћ Града Сомбора укључиле су се у пројекат "Социјално предузетништво за жене у руралном подручју", који се финансира путем "Интеррег - ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска - Србија". У оквиру њега засађено је 60.000 садница лаванде на територији Сомбора и Кишкунхалаша, а набављене су и дестилерије за прављење етеричног уља. Тако је Сомбор постао "Лаванград".


За вредне даме ово је потпуно ново искуство, јер су до сада у својим баштама у Бачком Моноштору, Сомбору, Чонопљи, Кљајићеву, Светозар Милетићу и другим селима углавном садиле цвеће и повртарске културе.

Фото: Ј.Лемајић

Мало су нас гледали чудно јер је лаванда за ово подручје потуно непозната биљка, о којој нисмо ништа знали сем да је прелепе љубичасте боје и да дивно мирише - искрено ће Невена Шимонов из Бачког Моноштора. - Имамо башту која није била искоришћена и одлучила сам да у њој засадим лаванду, без обзира на то шта ће бити. Објаснили су нам како се негује, али ју је дочекао мраз, па смо морали да обнављамо засаде. Али се примила и задовољни смо како изгледа с обзиром на то да је у питању прва година. Око лаванде нема много рада и улагања, више треба љубави.

Идеална веза

- Како нам је речено тако и радимо. Моја породица се деценијама бави пчеларством, а ја сам сада поред кошница посадила 300 садница лаванде. То ће бити идеалан спој - поносно нам показује Анкица Перишкић. - Ово је веома важно за жене на селима јер је њихов рад у домаћинствима често економски невидљив. Раде од јутра до мрака, а опет је мушкарац тај који доноси новац у кућу. Сада имају прилику да колико-толико зараде, а тако ће сигурно многе више вредновати себе.

Овог пролећа је било прво цветање, а да би се жбунови разбокорили, домаћице су одмах секле цветове, тако да ће поља налик онима из Провансе у сомборским баштама бити тек догодине. А рачуница није нимало наивна. За литар етеричног уља потребно је око 50 килограма цветова, а кошта између 500 и 1.000 евра. Када је у пуном цвату, један жбун може да да килограм цветова.

- Планирамо да оно што произведемо извеземо у Мађарску, јер је тамо много развијеније тржиште. Има још заинтересованих жена које желе да нам се придруже. Идеја има много - већ смишљамо кесице у које ћемо паковати цвеће и продавати као сувенире, а ту су и сапунчићи, колачи, мед... - додаје Зденка Митић. - Помажемо једна другој, окопамо засаде где треба, пресадимо... Сви се надамо заради, али много важније од ње је да села живе, да младе породице остану у њима. На овај начин спојили смо све то.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије