"ТУПИЦЕ" У РУКАМА АМБАСАДОРКИ: У старопланинском селу Дојкинци, окончана пета по реду ткачка колонија Србије

В. Ћирић

07. 08. 2020. у 13:33

СТАРОПЛАНИНСКО село Дојкинци, на четрдесетак километара од Пирота у срцу Парка природе, још једном је било домаћин вредним ткаљама Србије, које се боре за очување ћилимарства као старог, али непревазиђеног женског заната.

ТУПИЦЕ У РУКАМА АМБАСАДОРКИ: У старопланинском селу Дојкинци, окончана пета по реду ткачка колонија Србије

Фото: Етно мрежа

Пета по реду колинија организована је у услвима епидемије, са заштитним средствима која се подразумевају, а посетили су је и дипломатске представнице појединих земаља, које су и саме селе на "чучку" (седиште) и са "тупицом "  (нека врста чунка)у рукама опробале се у овом женском умећу. 

Колонију коју је ове године чинило дестак ткаља из целе Србије, организују град Пирот, Задруга "Дамско срце", Етно мрежа, НАЛЕД, уз покровитељство Амбасада Канаде и САД.  

Кети Чаба, амбасадорка Канаде и Ен Годфри, супруга америчког амбасадора у Београду Ентонија Годфрија, кажу да је пиротски ћилим занимљив по томе што је предмет са два лица, односно нема лице и наличје, што га чини јединственим. Вредан је очувања, а посебно је занимљив начин израде који је нека врста уметности.

- Очување пиротског ћилима је од изузетне важности и зато сам овде. Замолила сам да дођем и видим све предмете, пошто се и сама бавим неким ручним радовима - казала је Годфри.

Виолета Јовановић која је на челу Етно мреже, каже да рукотворине које се проиузводе у Србији имају економски и туристички значај и зато је потребна подршка државе, како би жене од овог старог заната могле себи да обезбеде извесну зараду.

- Држава би овакве приоизводе могла са поклања дипломатама и другим високим представницима других земаља. Могле би се, у туристичким местима отварати галерије  за продају занатских производа - сматра Јовановићева.

Фото: В. Ћирић

Владан Васић, пиротски градоначелник сматра да  је ова колинија одлична промоција Старе планине,  чувеног пиротског заната, али и начин да, креативне жене из других делова Србије науче израду пиротског ћилима.

Пиротске ћилимарке  већ неколико година сарађују са стапарским ткаљама које су овде редовни гости и чији је циљ да се промовише стапарски ћилим.

Фото: В. Ћирић

Уз пиртоске ткање и ове године на колонију у Дојкинцима дошло је десетак ткања из других градова, али и из Панчева и Стапара. Протеклих година старопланинску колонију посетило је мношто амбасадора са свих меридијана који су на служби у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024