ВОДА ВОДИ ДО - ОМБУДСМАНА: Житељи Темерина покренули нову иницијативу за решавање вишедеценијског проблема
АКТИВИСТИ Еколошке иницијативе Темерина (ЕИТ) - Миленко Карлица, Дејан Бабић и Немања Обрадовић - републичком омбудсману Зорану Пашалићу, у својству грађана, поднели су чак 46 докумената о забрани воде из овдашњег постројења за људску употребу, због превисоких доза арсена, те друга сведочанства о нечињењу надлежних да се тај проблем реши.
фото МЗ Сириг
Захтевајући да хитно предузме одговарајуће мере, Пашалића су подсетили и да закон налаже да се у случају угрожености здравља грађана реагује истог часа...
А, колико је тај проблем досад сматран ургентним сведочи и податак да је вода у сва три места у овој општини - Темерину, Бачком Јарку и Сиригу - решењем Покрајинске санитарне инспекције, за пиће и припрему хране забрањена још 24. новембра 2003, јер је садржала и до 51 пут више арсена, од дозвољених 10 микрограма у литру.
Проблеми
ГРАЂАНИ који су се обратили омбудсману тврде да је изградња постројења у застоју, али да и кад буде завршена неће обезбедити здраву воду свим житељима. Кажу, не постоји вод који би Фабрику воде, лоцирану у Темерину, повезао са Сиригом, а нема најаве ни замене "застарелих и доказано канцерогених" азбестних цеви, заступљених у највећем делу општинске мреже.
- Од заштитника грађана очекујемо да интервенише како би се у општини, због дистрибуције неисправане воде, прогласила ванредна ситуација, а на пунктовима у сва три насеља поставиле цистерне са здравом чесмовачом. Такође, неопходно је да се становништво преко рачуна за комуналне услуге обавести да вода није за пиће, што ЈКП "Темерин" упорно избегава да учини - напомиње Миленко Карлица.
Иако се за алармантно стање са водоснабдевањем највише оптужује Општина, која је и оснивач ЈКП, први човек Темерина, Младен Зец, истиче да су "сви били свесни да проблем постоји, али нико није нудио решење" - апострофирајући заслуге актуелне локалне власти за почетак изградње фабрике воде, чији ће филтери отклонити прекомерни арсен.
- Постројење које градимо на изворишту "Старо Ђурђево" највећа је инвестиција за последњих 100 година у Темерину, за коју је Влада Војводине издвојила 1,6 милијарди динара. Прозводиће 130 литара воде у секунди, готово четири пута више од досадашње испоруке, а намењена је за сва три насеља у општини - објашњава Зец.
Он је, потписујући уговоре са Управом за капитална улагања АПВ, 2022, и са извођачем радова, годину касније, те приликом полагања камена темељца у фебруару 2024, али и пре два месеца - током посете председнице Покрајинске владе Маје Гојковић - навео да је рок за завршетак фабрике воде 720 календарских дана, не прецизирајући годину када би она требало да буде пуштена у погон.
Препоручујемо
ОГЛАШЕНА ПРОДАЈА ИМОВИНЕ АУТОБУСКОГ ПРЕВОЗНИКА ИЗ ВРШЦА Оде фирма за 615 милиона
25. 01. 2026. у 20:00
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.
27. 01. 2026. у 07:44
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)
КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.
27. 01. 2026. у 11:26
Коментари (0)