СЕЋАЊЕ НА ДУШАНА РАДАКА: Уместо комеморације у Кикинди организовали веће музике и поезије

Рада Шегрт
Рада Шегрт

08. 05. 2025. у 08:50

Вече сећања на недавно преминулог Душана Радака, писца и композитора, који је живео, радио и умро у Новом Саду, биће одржано у суботу, 10. маја, његовој родној Кикинди.

СЕЋАЊЕ НА ДУШАНА РАДАКА: Уместо комеморације у Кикинди организовали веће музике и поезије

Фото: Центар Терра

Програм „Без компромиса“ биће одржан у Народном позоришту, у 20 сати. На овај начин, од Радака се опраштају његови суграђани, школски другови и сарадници. Некада је радио је у Дому омладине, данас Културном центру, као уредник уметничког програма. Иако је највећи део живота провео у Новом Саду, увек се враћао родном граду у којем је завршио основну школу, гимназију и музичку школу.

- И његов последњи пут, по његовој жељи, био је пут за Кикинду, за Банат на који је био поносан, и који је бескрајно волео – кажу његови пријатељи.

Фото: Р. Шегрт

Душан Радак

Радак је аутор девет књига, претежно поезије („Самса“, „Кревет змија“, „Трактат о радости“, „Стадијум кашике“, „Шљунак“ и друге). Писао је и за децу, радећи у „Малом невену“ и тако је, осим чувених „Суперпиталица“, настао и музички албум „Хогли вогли рок“, који је критика у региону, прогласила за један од најбољих албума за децу, икада. Заступљен је у највећем броју антологија поезије, као истакнути стваралац савременог поетског израза. Добитник је више књижевних награда: Печата вароши Сремскокарловачке, Награде за животно дело Песничке републике, Награде за мултидисциплинарни допринос стваралаштву за децу, Награде за савремено стваралаштво Милан Ненадић и других. Песме су му преведене на: енглески, италијански, руски, немачки, француски, мађарски, словачки, русински, румунски, македонски. Писао је и филмску музику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

КАРЛОС АЛКАРАЗ РАЗБИО НОВАКА! Ђоковић не може да дође себи! Ја сам у фазону - ШТА СЕ ОВДЕ ДЕШАВА?!