ШКОЛА ЖМУРИ НА КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ: Истраживање новосадских научника показало да деца мало знају о великој претњи по планет
СТВАРАЊЕ знатижељних умова који желе да разумеју, анализирају и решавају проблеме повезане с климатским променама требало би да буде једна од кључних тачака у образовању и васпитању будућих генерација.
фото С. Рашић
Млади научник са Департмана за географију, туризам и хотелијерство новосадског ПМФ, др Игор Лешчешен из Куле, који заговара овај став - а још више га је учврстио као члан тима ангажованог у основним школама у Војводини на истраживању заступљености климатских промена - сматра да интересовање ђака за те теме превазилази доступно градиво и наставне програме.
- Охрабрујуће је да је велики број ученика упознат с најважнијим последицама климатских промена, као што су поплаве, суше, повећање температура, шумски пожари, раст нивоа мора, опадање нивоа воде у рекама... Међутим, непријатно је сазнање да више од половине ученика верује да су климатске промене природни циклуси наше планете - наводи др Лешчешен.
Он истиче да резултати истраживања, којим су обухваћена 632 основца од петог до осмог разреда и детаљно анализирани образовни програми у школама у Србији, указују на недовољну заступљеност климатских тема у наставним плановима.
- Иако би се могло претпоставити да би географија, као предмет, била идеална за едукацију о климатским променама, то није случај, јер је тој теми посвећена само једна од укупно 134 лекције од 5. до 8. разреда. Климатске промене се у настави у основним школама помињу у још само једној лекцији - у оквиру биологије за осми разред - напомиње др Лешчешен.
Укључивање родитеља
Научници са Универзитета у Новом Саду указују и на значај активног укључивања родитеља у образовање деце о климатским променама.
- Родитељи су први и најважнији учитељи, а подршка од куће има кључну улогу у формирању дечјих ставова и вредности, који се у школи само надограђују - указао је др Лешчешен, који тренутно међу средњошколцима у Србији и Литванији води пројекат ЕУ Keep it Cool - Climate Change Education for Children ("Остани кул - Образовање деце о климатским променама").
Препорука је, наглашава он, да климатске промене буду више присутне у наставним плановима, кроз разнолике изворе информација.
- Мултимедијални садржаји, интерактивна предавања и теренске посете допринели би да се код најмлађих обликује свест о озбиљности ове претње по нашу планету - поручио је др Лешчешен.
Препоручујемо
МОСТОВИ САРАДЊЕ: Смедерево окупља делегације из региона пред "Нушићеве дане"
08. 12. 2025. у 13:21
БЕЗ СТРУЈЕ СУТРА ДЕО ПАРАЋИНА: Најављени радови на нисконапонској мрежи
07. 12. 2025. у 23:15
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)