ПОРТРЕТИ И РЕКЛАМЕ ИЗ ПРОШЛОГ ВЕКА: На изложби у Народној библиотеци "Јован Поповић у Кикинди представљене фотографије Хечка Мора (ФОТО)

Рада Шегрт
Рада Шегрт

14. 04. 2024. у 14:00

СЛИКЕ Кикинђана из прошлог века које је снимио фотограф Хечко Мор (1871- 1934), претежно мушки, женски и дечји портрети и породичне фотографије, као и рекламе за фото-услуге у часописима, представљени су на изложби "Лица Велике Кикинде" у Народној библиотеци "Јован Поповић".

ПОРТРЕТИ И РЕКЛАМЕ ИЗ ПРОШЛОГ ВЕКА:  На изложби у Народној библиотеци Јован Поповић у Кикинди представљене фотографије Хечка Мора (ФОТО)

Фото: Р. Шегрт

Старе црно-беле слике, које је Мор снимио током 37 година рада, сакупио је библиотекар Слободан Томић из више извора, највише из приватних албума суграђана, као и из архива кикиндског Народног музеја и библиотеке у којој ради. Најбогатију појединачну збирку има професор Драгољуб Бадрљица, па је зато на приказаним фотографијама много његових Мокринчана. У већини случајева појединци и установе имају тек по једну фотографију одређене особе или породице и она је једини доказ њиховог изгледа у одређеном животном добу.

Фото: Р. Шегрт

Старе фотографије Кикинђана

- Хечко Мор је рођен у јеврејској породици у Макоу, у данашњој Мађарској. Фото-атеље у Великој Кикинди отворио је 1897. када је имао 26 година. Пун назив његове радње био је "Завод за фотографисање, за увеличавање и умножавање фотографија". Тако пише у свим рекламама тога времена и на полеђини сваке фотографије коју је израдио. Радња је била у центру, у дворишту зграде у Престолонаследниковој улици 10, прекопута римокатоличког парохијског дома. Телефон његовог студија био је 160. Ови подаци налазе се на свим његовим рекламама и огласима - преноси Томић.

За снимке овог фотографа Томић се заинтересовао пре неколико година када је у породичној кући пронашао слику свог чукундеде са породицом. Почео је да истражује да ли слике из Хечкове радње имају и друге, старије кикиндске породице. Тако је сакупио 74 фотографије старије више од једног века.

- Све Хечкове фотографије биле су налепљене на картон, скоро све су димензија 165 са 108 милиметара и свака има идентичан парспарту. На свакој је и лого радње, његов потпис, а на већини пише и Н. Кикинда, односно на мађарском Nagyikikinda или Велика Кикинда. На некима пише и Главна улица. За изложбу смо слике увећали - описује Томић.

Фото: Р. Шегрт

Томићеви преци

Како је у пратећем каталогу изложбе "Лица Велике Кикинде" Томић записао, Хечко Мор је у локалним новинама 1903. године огласио да жели да за шегрта прими дечака из добре куће. И после је у више наврата био расположен да обучи млађе фотографе, као што је занату научио и своје рођаке Јожефа и Кароља, који су му помагали у атељеу. Чак је касније Карољ отворио свој студио у данашњем Новом Кнежевцу. Позивајући се на књигу историчара Владислава Вујина "Кажи прстом, Велика Кикинда кроз новинске огласе и рекламе", Томић преноси да је Мор покушавао да се удружи са два кикиндска фотографа, први пут са Шандором Калмаром 1913. а у међуратном периоду са Крижаком.

Лица без осмеха

- ОСИМ одеће, накита и фризура, на старим фотографијама приметан је и строг израз лица. Сви су озбиљни, без осмеха, али са некако свечаним ставом. То је зато што није свако могао себи да приушти сликање, па су се људи фотографисали једном у животу. Те слике остајале су потомству. Тек много касније осмех је био "дозвољен" на сликама - описује Милана Бајкин из кикиндске библиотеке.

- У новинској реклами из 1907. Хечко рекламира фотографско и оптичко складиште, продаје све врсте апарата са постољем и њихове додатке, али и наочаре, позоришне двогледе, термометре, барометре, као и мушке и женске парфеме - набраја Слободан Томић, професор књижевности.

Кикиндски фотограф из прошлог века био је и награђиван за своје слике. На првој националној изложби у организацији Националног удружења мађарских аматера 1908. добио је златну медаљу за фотографију "Овца". Другу велики награду добио је годину дана пре смрти, на великој занатској изложби у Загребу 1933.

- Умро је 1934. године и сахрањен је на Јеврејском гробљу у Кикинди. Радњу под именом "Удова Хечка Мора" наставила је да води његова супруга Терезија, са рођацима Јожефом и Карољем. Радила је све до немачке окупације - каже Томић.

Нажалост, постоји само једна и то доста лоша фотографија на којој је Хечко Мор. Слика је снимљена испред његовог студија, али се не зна чак ни када. То сведочи да су се чак и фотографи у прошлом веку ретко сликали. Остали грађани су појединачно или породично одлазили код фотографа једном или два пута током живота и за то су се посебно припремали, каже Милана Бајкин, са Завичајног одељења Народне библиотеке "Јован Поповић" у Кикинди.

- Фотографије, које је колега Томић прикупио, приказују грађане Кикинде и Мокрина који нису имали велику политичку, историјску и културну улогу у тадашњем животу Велике Кикинде. Те црно-беле слике, настале у студију, могу да буду материјални доказ за проучавање историје портретне фотографије. У социолошком смислу, одлазак код фотографа био је веома важан догађај, тако да се облачила најсвечанија одећа, уређивале фризуре. По одећи се може процењивати и ком су грађанском сталежу припадали, интелектуалци, занатлије и трговци пратили су грађанску моду, док су породице са села често облачиле народну ношњу. Жене су око врата стављале дукате, који су били њихов мираз - објаснила је Бајкин.

Фотографи у Банату

- ПРВИ фотографски атељеи у Банату отварани су у другој половини 19. века и њихова основна улога била је снимање грађанских портрета. У то време у Великој Кикинди било је 10 фото-радњи и једна од њих била је Хечка Мора. Ми у завичајном фонду чувамо збирку фото-докумената која садржи фотографије и разгледнице. Слике су значајне због времена у којем су настале, због историјске, уметничке и социолошке вредности - наводи Милана Бајкин из кикиндске библиотеке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)