НОВИ САД ПРЕШАО НА ЋИРИЛИЦУ: Удружење "Добрица Ерић" наставља борбу за српско писмо акцијом у нашој северној покрајини

Љ. Бегенишић

28. 03. 2024. у 10:00

ВИШЕ предузећа у Новом Саду - комунална, погребна, као и градска туристичка организација, прешли су - на ћирилицу.

НОВИ САД ПРЕШАО НА ЋИРИЛИЦУ: Удружење Добрица Ерић наставља борбу за српско писмо акцијом у нашој северној покрајини

архива

То је још један успех Удружења за одбрану ћирилице "Добрица Ерић", које је пре шест месеци на више адреса у Војводини послало обавештења у којим су упозорени што не користе наше писмо. Те институције, уместо нашег националног писма, употребљавале су латиницу, чиме крше Устав и законе.

Како нам је рекао Дејан Матић из овог удружења, они су захтеве за поштовање Устава и закона који прописују обавезну употребу ћирилице, упутили туристичким организацијама, културним центрима и јавним предузећима.

- Шест месеци касније установе у граду Новом Саду у потпуности су испуниле наш захтев, па уместо латинице користе ћирилицу - каже Матић за "Новости".

Он нам је набројио која су предузећа поступила по препоруци и променила писмо на својим сајтовима.

То су јавна комунална предузећа "Зоо-хигијена" и погребно предузеће "Лисје", као и Агенција за Енергетику, Туристичка организација Нови Сад, "Атеље 61" - установа за израду таписерија и ЈП Нови Сад гас. Једина установа која није заменила латиницу ћирилицом је Позориште младих.

- Контактирао сам са директором позоришта Александром Ћупићем и рекао ми је да је у току поруџбина на ћирилици и да ће доћи до промене - прича Матић. - Осим ове установе, све друге у Новом Саду су после послатог захтева у потпуности прешле на ћирилицу и у том делу је посао завршен.

Неки могу и на суд

ДЕЈАН Матић подсећа да све институције које се у првој фази оглуше о захтев удружења, бивају позиване телефоном а директорима се кроз разговор објасни о чему је реч. Уколико и то не уроди плодом следи трећа фаза у којој се шаљу опомене пред утужење, а последњи корак је подношење тужби.

- Мало-помало уз оно што смо исправили и уз оне који већ користе ћирилицу, долазимо до значајне промене у јавном животу и примене новог закона што и јесте циљ - каже Матић.

У остатку покрајине учинак је мањи, па је од послата 44 захтева, исправке извршило девет установа, што је, како каже Матић, учинак око 20 одсто.

Тако су са латинице на ћирилицу прешли: Културни центар Инђија и Културни центар Вршац, јавно предузеће "Суботица транс", у ЈП "Палић-Лудош" додата је ћирлица, исто то је урађено и у ЈП "Марина и пристаниште "Апатин", као и ЈП "Водокнал" Сомбор. На ћирилицу су још прешла предузећа "Градско становање" у Сремској Митровици, Дом здравља у Вршцу и Геронто центар у Руми.

- По правилу веће, утицајније и богатије средине спремније су за сарадњу - напомиње Матић. - Што је средина мања то теже долази до промене и прихватања предлога и захтева у било којој области. Само неколико њих је потврдило да су примили наш захтев, а неки су ћутећи преправили оно што смо тражили, што нам у сваком случају не смета.

архива

Дејан Матић

Што се тиче активности у централној Србији, без града Београда, културни центри и туристичке организације које не користе ћирилицу су обавештени, али јавна предузећа нису, што ће бити наредни корак.

Ово удружење своје активности има и у престоници, па је захтевало од Јавног комуналног предузећа "Наплата превоза Београд" да у свом раду користи српски језик и ћирилично писмо, а то значи да сва обавештења о систему наплате морају бити написане на - ћирилици. У почетку то није био случај, али од момента када је тај захтев послат делимично је дошло до измена, па су нека обавештења уместо на латиници написана на ћирилици.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!