СЕЋАЊЕ НА БУЊЕВЧКИ СВЕТИОНИК: У Суботици обележено 140 лета од настанка листа за културу и - политику
У БУЊЕВАЧКОЈ матици обележено је 140 година од изласка првог броја листа "Невен", једног од најзначајнијих и најстаријих јавних гласила на овим просторима.
Фото:Ј.Л.
Публикација за културу и политику, која је, с прекидима, излазила од 1884. до 1941. - мењајући, притом, власнике, место, уреднике и оријентацију - најпре се појавила у мађарској Баји, затим у Сомбору, а на крају и у Суботици. Лист је покренуо велики буњевачки родољуб, учитељ у културни делатник Мијо Мандић, који је - са свештеником Пајом Кујунџићем - био и оснивач "Данице".
- "Невен" је био штампан икавицом и латиничким писмом, а окупљао је интелигенцију и радио на буђењу националне свести бачких Буњеваца. Најпре месечник, касније је постао недељник који је, до гашења, 1941, паузу у излажењу имао само током Великог рата - истакла је Невенка Башић Палковић, библиотекар и виши кустос поменуте суботичке установе.
БОНУС ВИДЕО - ДР Новости: Када треба почети са анти-аге рутином
Препоручујемо
ДЕЗИНФЕКЦИЈА И ДЕЗИНСЕКЦИЈА КАБИНА НА "ШТРАНДУ" : Радови на купалишту у Новом Саду
25. 03. 2026. у 14:26
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница
ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...
24. 03. 2026. у 22:24
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."
ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).
25. 03. 2026. у 10:29
Коментари (0)