ПРВИХ 50 ГОДИНА ЈУ РОКА: Предавње новинара и музичког критичара Живка Ивковића у Краљеву
Предавање „Историја југословенског и српског рокенрола – првих 50 година“ писца, новинара и музичког критичара Живка Ивковића у краљевачком Народном музеју привукло је велики број љубитеља рока свих генерација из града на Ибру.
Народни музеј Краљево
Овом приликом, Ивковић се најпре осврнуо на саме почетке рокенрола у Југославији и 1956. годину када је Иво Робић издао прву плочу за загребачки „Југотон. За тај период везују се имена Бранка Марушића Чутуре, Мила Лојпура, Карла Метикоша и Ђорђа Маријановића уз формирање првих група. Током шездесетих, како се могло чути, посебно је значајан аутор Зоран Мишчевић, као и појава група „Смели“, „Силуете“, „Искре“ и „Златни дечаци“.
- Широм земље оснивају се рок бендови, а њихов број креће се између 4.000 и 5.000, што Југославију, после Велике Британије, сврстава у једну од највећих рокенрол земаља у Европи – рекао је, поред осталог, Ивковић.
Народни музеј Краљево
Према његовим речима, прва гитаријада на београдском Сајмишту одржана је 1960. а две године касније снимљена је прва касета, док је први рок магазин „Џубокс“ основан у мају 1966. године. Наредне деценије донеле су пуну експанзију рока на овим просторима о чему сведоче и 46 локалних енциклопедија посвећених овој врсти музике.
Препоручујемо
ПОКОЉ РУСА КОД ПОКРОВСКА, ОБЈАВЉЕНИ СНИМЦИ: Кренули у напад под окриљем магле, погинуло око 90 војника (ВИДЕО)
УКРАЈИНСКЕ снаге одбиле су велике руске нападе у једном дану у правцу Покровска, у Доњецкој области, усмртивши око 90 руских војника, јавља Кијев пост.
01. 02. 2026. у 16:56
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)