ЛЕЧИЛЕ РАЊЕНЕ У СВИМ РАТОВИМА: Коло српских сестара из Крушевца 120 година помаже суграђанима (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

30. 10. 2023. у 16:41

„КРУШЕВЉАНКЕ су као обучене болничарке лечиле рањенике и оболел од пегавог тифуса током Првом светског рата, биле су то чланице Кола српских сестара, које су видале те тешке ране, заједно са болничкаркама из хумане шкотске мисије“, открива за „Новости“ Весна Богдановић, чланица Кола, које је обележило 120 година племенитог рада у Народном музеју Крушевца, где се, симболично, налазила стара војна болница.

ЛЕЧИЛЕ РАЊЕНЕ У СВИМ РАТОВИМА: Коло српских сестара из Крушевца 120 година помаже суграђанима (ФОТО)

Фото: Архив Кола српских сестара

- Чланице су у првим годинама постојања биле добростојећег материјалног стања, несебично помагале сирочићима, сиромашнима, школовале девојке, лечиле војнике, а од како је рад Кола обновљен у Крушевцу пре три деценије, мисија се наставила.

Пре него да Коло заживи давне 1903.године, хумане Крушевљанке збрињавале су незбринуте у оквиру Женске подружине и удружења „Кнегиња Зорка“ и „Кнегиња Милица“. У Колу су „заиграле“ са истим, чистим кораком. Колико неустрашиво, може се погледати на изложби „Снага доброте“ у крушевачком музеју.

- Прикупили смо више од 200 фотографија, као и вредна документа, попут записника Кола из 1907.године, позиве на добротворне забаве, које су се одржавале у салама некадашњег хотела „Европа“ и ресторана „Таково“ - предочава за „Новости“ Весна Богдановић, ауторка изложбе.

Учитељица Љубица Чаревић - Јаковљевић била је прва председница Кола српских сестара у Крушевцу. Водила је удружење у згради недалеко од Куће Симића, дар извесног гвожђарског трговца Ђорђа Маринковића 1908. године.

- У време балканских ратова, Коло у Крушевцу има око 100, а по завршеном Првом светском рату - 196 чланица - наводи Славица Давидовић почасна председница Кола. - На врхунцу је удружење било у време председнице Наталије Браловић 1928. године. Отворено је забавиште, ђачка трпеза за сиромашне и много других ствари. Наталијин супруг обешен је  као родољуб у касарни "Цар Лазар" 1916. 

И поред забране окупатора 1942.године, чланице Кола радиле су током Другог светског рата, слале пакете старицама у заробљеништву, помагале болеснима. На позив Црвеног крста, Коло се опет рађа 1992.године. И даље су истрајне у мисији и још увек умеју да обрадују малишане у свим важим хришћанским празницима, на Божић, Материце, Светог Саву, Врбицу, Васкрс.

ЗАБРАЊЕНЕ 

ИАКО су се доказале у свим ратовима и тешким тренуцима по српски народ, рад Кола српских сестара био је забрањен после Другог светског рата. Чланице су проглашаване за народне непријатеље, одузета им је сва имовина 1947.године. Када је преседница Главног одбора Кола, Делфа Ивановић, ухапшена годину дана раније, сви одбори су добили упутство да униште архиву.

- Коло данас има 60 чланица, током године имамо бројне активности, а бројне су и оне, непланиране, јер увек је потребно некоме да се помогне, када остане без дома или без лека и хране - сведочи за „Новости“ Снежана Стајковић, председница Кола српских сестара у Крушевцу. - Недавно смо приступиле Сабору кола из региона и надамо се да ћемо бити још јаче и више пружати нашем граду и на понос нашим оснивачицама и потомцима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове