ВЕНЦИ НА ДВА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈА: СУБНОР обележио Дан формирања Параћинско-ћупријске рударске чете (ФОТО)

Зорана Рашић
Зорана Рашић

28. 07. 2023. у 14:38

ПАРАЋИНСКО-ћупријска рударска чета формирана је 28. јула 1941. године, а њени борци, којих је у почетку било шездесет, заклетву су положили баш у селу Шалудовац.

ВЕНЦИ НА ДВА СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈА: СУБНОР обележио Дан формирања Параћинско-ћупријске рударске чете (ФОТО)

Фото: З. Рашић

Обележавајући Дан формирања ове партизанске јединице, Општинска организација Савеза удружења бораца Народноослободилачких ратова, са гостима који долазе сваке године из општина Шид, Лапово, Ћуприја и Деспотовац, положила је данас венце на два спомен-обележја, најпре на Грзи, а затим и испред Дома културе у селу Шалудовац. Ту се на зиду налази спомен-плоча посвећена управо тој чети, а у самом објекту – спомен-соба.

Секретар СУБНОР-а Владимир Савић, обраћајући се присутнима, подсетио је на значај формирања Параћинско-ћупријске рударске чете која је, са добровољцима, касније имала и више од хиљаду бораца.

- Ову чету чинили су борци из Параћина, Ћуприје и ресавских рудника. Било их је 60 у почетку и предузимали су бројне акције прозив непријатеља на теренима Равне Реке, Ћуприје и Параћина – подсетио је Савић, додајући да је број партизана у чети временом растао, да би та јединица крајем септембра 1941. године, са добровољцима, имала чак 1080 бораца.

Фото: З. Рашић

Минутом ћутања у Шалудовцу је одата почаст страдалим јунацима, а затим је уследило традиционално уручивање признања – повеља, плакета и захвалница за добру сарадњу са СУБНОР-ом.

Повељу је, између осталих, добио Саша Ружић, члан Општинског већа у Параћину. Једна од плакета припала је Предрагу Милошевићу, а захвалница Николи Љевнајићу, председнику Општинске организације СУБНОР-а.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКА СВОЈЕ КОРЕНЕ ТРАЖИ У НАЈДУБЉЕМ МРАКУ: Контроверзни празник у суседству - Степинчево између верског култа и политичког терета

ХРВАТСКА СВОЈЕ КОРЕНЕ ТРАЖИ У НАЈДУБЉЕМ МРАКУ: Контроверзни празник у суседству - "Степинчево" између верског култа и политичког терета

ЈОШ се није стишала бура око усташког пира на дочеку рукометаша, обележеног Томпсоновим песмама које глорификују НДХ, а из Загреба стижу нове провокације које буде авети прошлости.

11. 02. 2026. у 20:13

ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године

ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је да је 1999. године, током свог првог премијерског мандата, док су трајали сукоби у АП Косову и Метохији и НАТО агресија, добио позив од тадашњег америчког председника Била Клинтона да Мађарска отвори други фронт и нападне Србију или "бар да пуца из Мађарске преко Војводине све до Београда", али да је одбио такав позив, пренео је данас Телеx.

09. 02. 2026. у 11:13

Коментари (0)

ЋОПИЋ НА СЦЕНИ ТЕАТРА ХУМАНОСТИ: Једна улазница за „Башту сљезове боје”  - Једна донација за Фондацију NORBS PLUS