„ДИПЛОМАТИЈА СПЦ У 16. И 17. ВЕКУ”: Предавање у Народној библиотеци у Деспотовцу (ФОТО)

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

29. 06. 2023. у 13:35

Народна библиотека „Ресавска школа” Деспотовац и Историјски архив „Средње Поморавље“ Јагодина одржали су у деспотовачкој библиотеци промоцију књиге „Дипломатија српске православне цркве у 16. и 17. веку” аутора мр Дејана Танића историчара – архивског саветника.

„ДИПЛОМАТИЈА СПЦ У 16. И 17. ВЕКУ”: Предавање у Народној библиотеци у Деспотовцу  (ФОТО)

Фото: Историјски архив Јагодина

Пред великим бројем љубитеља српске историографије мр Танић говорио је о великом значају Српске православне цркве у периоду од 16. до 17. века, као и о томе како је Пећка патријаршија имала под својом управом област већу од Душановог царства.

- Српска православна црква у периоду под Османлијском влашћу имала је немерљив значај, јер је тада црква заправо представљала нашу државу која у том тренутку није ни постојала. Та моћ цркве уследила је након обнове Пећке патријаршије, а велику улогу у томе имао је Мехмед-паша Соколовић, турски велики везир, родом Србин из Старог Влаха. Његов рођак Макарије постао је први патријарх обновљене патријаршије. Обнова патријаршије, духовног и културног средишта српских крајева под турском влашћу, имала је далекосежан значај – рекао је мр Танић.

Он је додао да се тада родио појам наше нације, али и Косовски завет, или, како би неки данас рекли, Косовски мит. Танић је оценио да „оно што нас разликује од других земаља је да ми свој мит о Косову нисмо градили на неким легендама, као што је то, на пример, радила Енглеска са њиховим чувеним митом о краљу Артуру, који није ни постојао, већ на истинитом догађају, бици између Османлијског царства и српске војске”.

- Французи су, на пример, градили мит Јованке Орлеанке, која је страдала и није изгубила битку у идеолошком смислу, али су је сами Французи осудили на мучеништво, што је била много гора издаја, него било каква прича о Вуку Бранковићу у време Косовског боја. Наша војска, иако је имала огромне губитке и поднела велику жртву, није изгубила ову битку, а у прилог томе иде чињеница да су Турци тек након 70 година од Косовске битке и пада Смедерева званично заузели Српску државу - додао је мр Дејан Танић.

 

Он је закључио „да није било Српске православне цркве, која је кроз све те године и векове држала саборност нашег народа, не би ни дошло до Првог српског устанка и ослобођења, као ни стварања модерне српске државе".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)