СТРАТИШТЕ И ПОРЕД БУНКЕРА: Крај крушевачког Слободишта налазила се немачка осматрачница, откривена тек 2014.

С. Бабовић

12. 12. 2022. у 13:12

ПРЕ тачно 80 година - 12. децембра 1942. - на стратишту које се тада налазило на простору данашњег Слободишта, стрељано је десеторо Крушевљана, а њихови потомци су тек 2014. открили бункер који је током Другог светског рата штитио прилаз граду и тадашњи логор на периферији, данас већ чувени Васпитно-поправни дом.

СТРАТИШТЕ И ПОРЕД БУНКЕРА: Крај крушевачког Слободишта налазила се немачка осматрачница, откривена тек 2014.

Фото С. Бабовић

А да тамо постоји некадашњи немачки бункер памтили су само старији суграђани, јер је шипражје - све до најтемељнијег чишћења до тада - дуго сакривало објекат висок око три метра. Иако је бункер био потпуно празан, видело се да су пословично педантни Немци били направили читаву канализациону мрежу, па се намеће закључак да се у њему дуже боравило.

Фото arhiv VP

- Зграда данашњег Васпитно-поправног дома је планирана да буде казнени завод за робијаше осуђене на временске казне до пет година, а градња је започета 1935. - објавио је Милорад Сијић у књизи о значајним људима Крушевца у периоду од 1833. до 1944, прецизирајући да су Немци зграду за време Другог светског рата адаптирали у логор.

И, недалеко одатле, стрељали су цивиле, партизане и свакога ко им је на било који начин пружао отпор. Највеће масовно ликвидирање догодило се само дан после Видовдана 1943, када су фашисти усмртили 324 особе, а наредбу за овај злочиначки чин донео је лично Аугуст Мајснер, генерал СС дивизије. Већина тада стрељаних били су цивили...

- Смакнућа по "кратком поступку" било је и у самом логору, а откривена су тачна мена и презимена, те датум извођења изван "жице" и стрељања тачно 654 сужња - навео је историчар Горан Васић у својој новој књизи "Логор и стратиште на Слободишту у Куршевцу, 1941-1944".

Фото С. Бабовић

Подсетимо, меморијални комплекс Слободиште - недалеко од поменутог бункера - формиран је почетком шездесетих година прошлог века, по замисли књижевника Добрице Ћосића. Простире се на чак 80 хектара, а за пројекат је био задужен већ тада чувени архитекта Богдан Богдановић. Дом-музеј Слободишта, чија је обнова при крају, пројектовали су поменути Богдановић и Светислав Живић, 1978.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ИТАЛИЈА У ШОКУ: Ево због кога је Јаник Синер оставио девојку (ФОТО)