СЛОБОДИШТЕ ОПЕТ ЗА ПОНОС: Обнова комплекса у Крушевцу

Софија Бабовић

23. 05. 2021. у 08:20

СВЕ је извеснија обнова Меморијалног комплекса Слободиште у Крушевцу, грађеног од 1961. до 1965. године по идеји књижевника Добрице Ћосића.

СЛОБОДИШТЕ ОПЕТ ЗА ПОНОС: Обнова комплекса у Крушевцу

Фото С. Бабовић

Путем конкурсног програма "Градови у фокусу" Министарства културе и информисања, издвојено је пет милиона динара за обнову Дома меморијалног парка. Тако ће отпочети друга фаза пројекта оживљавања целог комплекса подигнутог на обронцима Багдале, где су за време фашистичке окупације од 1941. до 1944. године били логор и стратиште за 1.650 цивила и родољуба.

Логор је срушен 1949, а идеја архитекте Богдана Богдановића о великом споменику у природи реализована је шездесетих година, а Дом Слободишта био је место где су се одржавали бројни уметнички програми. Последњих година Дом је био запуштен, али је прошле јесени добио нов кровни покривач, а следи замена столарије, опремање унутрашњости, сувенирнице и канцеларијског простора.

Фото С. Бабовић

- Реализацијом пројекта би се омогућила организација бројних културних догађаја на отвореном, испред  Дома, као и приредби, уметничких вечери и изложби у самом Дому - наведено је у предлогу пројекта Народног музеја у Крушевцу, који се стара о овом важном историјском простору.

ПОДРШКА "ЧАРАПАНСКОМ ЦАРСТВУ"

ОБНОВА Дома Слободишта део је већег пројекта "Чарапанско царство", које ће Министарство културе у овој години подржати са 17 милиона динара. Осим пет милиона динара намењених обнови музеја, са 10 милиона динара финансираће се опремање позоришне сале Крушевачког позоришта, док ће се два милиона динара искористити за набавку костима средњовековних витезова и принцеза.

Према речима историчара Горана Васића, директора музеја, осим кровног покривача, урађени су и дренажа и комплетна термо и хидро изолација Дома. То је било полазиште, да се пре свега заустави даље пропадање објекта. Одрађена је и конзервација споменичног дела комплекса унутар парка: чувене птице мира и Капија сунца.

Слободиште је културно добро од великог значаја. Простире се на 80 хектара који обухватају Стратиште и Хумке, као и два амфитеатра: Долина поште, са јатом камених птица и Долина живих, којима се приступа кроз кружну Капију Сунца. Дом Слободишта, са чијом се обновом кренуло, нешто је млађи од остатка комплекса, а пројектовали су га Богдановић и Светислав Живић, 1978. године. У другој половини 20. века, Слободиште је било познато по одржавању "Свечаности слободе". У амфитеатру на отвореном извођене су позоришне и балетске представе и одржавани концерти.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)