ПРЕДИЋЕВ ВЕЧНИ ТРАГ У БЕЧЕЈУ: Чувени српски сликар насликао 63 иконе у цркви Светог Ђорђа

Б. Грујић

10. 12. 2022. у 11:11

ОСЛИКАВАЈУЋИ 63 иконе на иконостасу у Цркви Светог Ђорђа, један од највећих српских сликара Урош Предић оставио је неизбрисив траг у Бечеју, вароши са бачке стране питоме Тисе.

ПРЕДИЋЕВ ВЕЧНИ ТРАГ У БЕЧЕЈУ: Чувени српски сликар насликао 63 иконе у цркви Светог Ђорђа

Фото Б. Грујић

Рођен пре 165 година, 7. децембра 1857, у банатском селу Орловат, чувени сликар је пре 120 година, сликајући иконостас ове православне светиње, направио право светско чудо оставивши у њему 63 дела непроцењиве вредности.

И сам храм, који је поносни чувар Бечеја, грађен од 1851. до 1858. године у стилу касног класицизма, по много чему је јединствен. Највише због три торња - симбола Светог Тројства.Главни мајстор током изградње цркве био је Андрија Шмаус, а његов помоћник Мита Сомборски из Бечеја, док су иконостас и његову позлату радиле Бечлије: мајстор Јохан Кистнер и уметник Јараи.

- Врата храма су 7. децембра, на рођендан нашег чувеног сликара, који је у богатом опусу оставио 1.700 дела, увек широм отворена за све заинтересоване. Као и годинама уназад, организовали смо екскурзије и посете туриста, који су фасцинирани лепотом и светошћу икона у њему - каже Милан Оњин, директор Туристичке организације у Бечеју, не скривајући понос због великог интересовања многобројних туриста и намерника, који не пропуштају прилику да у тишини и миру цркве уживају у делима насталим испод кичице једног од највећих српских сликара.

Фото Википедија

Урош Предић

Боравећи у Бечеју, Предић је за четири године, од 1889. до 1893, насликао престоне иконе са стојећим фигурама светитеља, над њима празничне иконе и представу Свете Тројице над царским дверима, а у највишој зони Распеће и овалне иконе са ликовима апостола, пророка и јеванђелиста.

Фото Б. Грујић

Црква Светог Ђорђа

Занимљиво је да је Предић са тадашњим властима у Бечеју погодио посао осликавања икона за 12.000 форинти, а за ту суму новца је, примера ради, учитељ радио 12 година.

Да постоји нека "тајна веза" између Бечеја и Орловата, потврђује и иницијатива коју су културни посленици из Бечеја подржали: да у родном селу Уроша Предића идуће године почне изградња његове спомен-куће површине око 400 квадрата. Тиме ће бити обележен још један велики јубилеј: 70 година од смрти великог српског сликара.

Фото Б. Грујић

Милан Оњин, директор ТО Бечеј

- Идеја је да туристи и љубитељи сликарства, посебно икона, после посете Орловату, родном селу прослављеног сликара, обавезно дођу и у Бечеј, да посете Цркву Светог Георгија и увере се у фасцинантни уметнички одраз Предићевих икона, које су јединствене у свету - објашњава Оњин и подсећа да је Урош Предић један од наших највећих портретиста и сликара дела са историјском тематиком, од којих су најпознатији "Сеоба Срба", "Косовка девојка", "Херцеговачки бегунци", "Свети Сава благосиља Српчад", "Сироче на мајчином гробу"…

ДОНАЦИЈЕ

ПОДИЗАЊЕ Храма Светог Ђорђа у Бечеју било је прескупо за око две хиљаде житеља ове вароши. Занимљиво је да су изградњу помогла два цара - руски Николај Први са 16.000 златних форинти и аустријски Фрања Јосиф са 19.000.

Илустрација Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БЕСПЛАТАН ПАДЕЛ НА ЧУБУРЦУ! ФОНДАЦИЈА МОЗЗАРТ ОТВАРА ЈОШ ЈЕДАН ТЕРЕН У ЧУВЕНОМ ПАРКУ