МИЛИОНИ ЗА ВИШЕ ДЕЦЕ: Измењени услови, па сада већи број парова има право на вантелесну оплодњу

Ј. Лемајић

18. 11. 2022. у 06:21

СУБОТИЧКА локална самоуправа неколико година уназад и кроз финансијску помоћ али и путем комуникације са свим нивоима власти унапређује мере које се односе на подршку породици и деци.

МИЛИОНИ ЗА ВИШЕ ДЕЦЕ: Измењени услови, па сада већи број парова има право на вантелесну оплодњу

Фото Суботичка болница

О томе најбоље говоре милионски износи који су претходне четири године уложени у мере популационе политике.

После 13 година чекања, отворен је Центар за вантелесну оплодњу, а први пар је овде већ почео своју борбу за потомство.

- Цео пројекат изградње објекта и набавке опреме вредан је око 300.000 евра. Град Суботица је из свог буџета издвојио око 17,5 милиона динара за обнову постојећег простора и супспецијалистичке амбуланте - каже Јасмина Стевановић, секретар Секретаријата за друштвене делатности. - Осим конкретне финансијске подршке, Град доноси и скупштинске одлуке које утичу позитивно на пронаталитетну политику. Изменили смо Одлуку која се односи на остваривање права на трошкове за вантелесну оплодњу и тако омогућили и већем броју парова да аплицирају за средства из буџета града. Поред низа мера усмерених на подршку породици, међу којима је четврти покушај вантелесне оплодње за прво дете, повећали смо и старосну границу и увели и финансирање првог покушаја за друго дете.

Међу мерама су и једнократна помоћ трудницама, родитељски додатак за прворођено дете, бесплатан боравак у вртићима за треће и четврто дете, за децу са сметњама у развоју и децу без родитељског старања, бесплатне ужине за ученике основних школа, услуга личног пратиоца и персоналног асистента...

- За подршку рађању и родитељству, односно за покушај вантелесне оплодње издвајамо око милион динара. За родитељски додатак за прворођено дете даје се 10.000 динара, док једнократна помоћ трудницама износи 15.000 динара и у ту сврху планирано је близу 30 милиона динара - додаје наша саговорница.

ЛИЧНИ ПРАТИОЦИ

ОВЕ године била су предвиђена знатно већа средства за област социјалне заштите, односно за дневне услуге у заједници. Решили смо ванинституционално најзначајнији проблем у области социјалне заштите, кроз уређену услугу личног пратиоца и персоналног асистента. За ту намену издвојили смо 43,6 милиона динара - каже Стевановићева.

Илустрација Новости

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СИ АПЛАУДИРАО ВУЧИЋУ: Ове моћне речи председника Србије одушевиле најмоћнијег човека света (ВИДЕО)