ПРЕДМЕТИ ОД УРАН СТАКЛА: Јединствена изложба ретког посуђа у Музеју у Зрењанину

Богољуб Грујић
Богољуб Грујић

13. 10. 2022. у 16:47

ПРОЈЕКАТ Стаклена витрина месеца, поводом Међународне године стакла, у свом осмом издању, у периоду од 15. октобра до 15. новембра, у Музеју у Зрењанину, обухвата камерну поставку под називом Уран стакло, на којој ће бити представљено шест предмета од уран стакла из различитих периода, а у питању су боце, чаше, чинијице, вазе…

ПРЕДМЕТИ ОД УРАН СТАКЛА: Јединствена изложба ретког посуђа у Музеју у Зрењанину

Фото: Народни музеј у Зрењанину

Уран(ијум) стакло се добија додавањем оксида уранијума у сировину за добијање стакла ради колорисања, боја се креће од жуте до зелене зависно од степена оксидације и концентрације металних јона, а већина стаклених предмета обојених уранијумом се сматра безопасним и занемарљиво радиоактивним.

- Употреба уран-стакла присутна је још у античко доба и забележена је на тесерама мозаика из 79. године који је пронађен у једној римској вили у Напуљском заливу. Као елемент уранијум је први пут идентификован 1789. године од стране немачког хемичара и од тад његова употреба приликом бојења стакла и керамике добија нови узлет - истиче Дејан Воргић, аутор изложбе, напомињући да је први велики признати произвођач уран стакла био Франц Ридел из Бохемије, а за златно доба у производњи уран стакла сматра се период од краја 19. века, па све до почетка Другог светског рата.

Доступност уранијума стакларској индустрији је била ограничена током Хладног рата (1940–1990), услед убрзаног развоја и производње нуклеарне енергије и оружја, а након пада Гвоздене завесе тржиште је либерализовано, па се почетком 21. века уран стакло поново јавља у већем обиму.

Стаклена витрина до 15. јануара

Пројекат Стаклена витрина месеца, циклус од десет камерних тематских поставки, почео је 15. марта 2022. и трајаће до 15. јануара 2023. године, у оквиру сталне поставке Збирке примењене уметности Музеја у Зрењанину, а сваког 15. у месецу садржај витрине се мења.

БОНУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)