СМРДИ ВОДА ИЗ ДРУГОГ БУНАРА: Мештани Сивца жале се да им је течност у кућним славинама променила и мирис и укус

З. Рајић

24. 09. 2022. у 07:38

СТАНОВНИЦИ Сивца у горњем делу села масовно купују балоне минералне воде у продавницама, јер не желе да пију воду из кућних славина, за коју кажу да је од почетка септембра добила непријатан мирис и укус.

СМРДИ ВОДА ИЗ ДРУГОГ БУНАРА: Мештани Сивца жале се да им је течност у кућним славинама променила и мирис и укус

Фото З. Р.

Из Завода за јавно здравље (ЗЗЈЗ) у Сомбору, који контролише квалитет воде у Сивцу и осталим насељима у општини Кула, напомињу да вода у овом селу има вишак гвожђа, али да то није штетно по здравље.

У ЈКП "Радник", који дистрибуира воду у Сивцу, уверавају да је вода потпуно безбедна за употребу, а промену њеног мириса и укуса објашњавају њеним црпљењем из другог бунара.

Др Јелена Зелић, специјалиста хигијене у ЗЗЈЗ, рекла је, за "Новости", да је вода из водовода у Сивцу здравствено неисправна према Закону о безбедности хране и Правилнику о хигијенској исправности воде за пиће и у односу на савремена стручна сазнања, због повећане концентрације гвожђа.

- Гвожђе у води није штетно по здравље, али мења органолептичка својства и даје води горко-сладуњав и опор укус и боју рђе и може изазвати стварање обојених талога - предочила је др Зелић.

Како је навела, вода у Сивцу је, на три пункта - на изворишту, у дечјем вртићу и у школи, последњи пут узоркована 1. септембра, а према налазу, који је издат 6. септембра, вода је микробиолошки исправна.

Жељко Маџарев, Фото З. Рајић

Сивчани кажу да су навикли на воду са вишком гвожђа и да њен садашњи квалитет, на који се жале, нема везе са тим елементом.

- Суштина је у томе да смо због недостатка воде у земљишту, поред пет бунара на изворишту и једног у старој циглани, активирали бунар на економији Пољопривредног предузећа "Бачка". То је вода са веће дубине (150 метара) и због тога, како су нам објаснили стручњаци који копају бунаре, има другачији мирис и укус, али је здравствено потпуно безбедна - објаснио је директор ЈКП "Радник" Жељко Маџарев.

Он каже да је до несташице воде у дубинама на изворишту дошло због њене рекордне и великим делом ненаменске потрошње овог сушног лета у Сивцу.

Фото З. Р.

ЊИВЕ ПОПИЛЕ ЈЕЗЕРО

ДИРЕКТОР ЈПК "Радник" упозорио је на алармантно спуштање нивоа воде у земљишту, указујући да је томе допринело и неконтролисано копање бунара у атарима за наводњавање усева.

- Наши бунари дају око 30 литара воде у секунди, а пољопривредни десет пута више.

Колико је то озбиљна претња, сведочи језеро у оближњој Чонопљи, које је због бунара за наводњавање пресушило - изнео је Маџарев.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

ОМИЉЕНА ДЕСТИНАЦИЈА СРБА: Како и за колико пара да посетите ово острво