УКРСТИЛИ МАЧЕВЕ ПОДНО МАНАСИЈЕ: Деспотовац угостио учеснике осмог витешког фестивала

Зорица Глигоријевић

28. 08. 2022. у 08:20

НИ температура од 32 степена није спречила витезове из 12 земаља да се боре на осмом Међународном витешком фестивалу "Деспот Стефан Лазаревић - Џаст аут", као ни бројне посетиоце из целе Србије да уживају у звецкању њихових сечива.

УКРСТИЛИ МАЧЕВЕ ПОДНО МАНАСИЈЕ: Деспотовац угостио учеснике осмог витешког фестивала

Борба витезова, Фото З. Глигоријевић

Окупљени су уживали и у коњичким играма, у којима су жене показале сву умешност напада мачем и гађањем луком и стрелом с коња у трку.

- Спортски елемент фестивала, средњовековне историјске борбе, које негују 53 земље света, постаје све популарнији, па овај фестивал позиционира Србију у сами врх земаља које организују најбоље и најправедније борбе. Све очи су биле упрте у турнире, који су одржани поред манастира Манасије. Упркос свим потешкоћама, овде је велики број учесника. У кампу је 480 људи. Новина фестивала је што смо приликом отварања представили химну Удружења "Бели орлови", за коју је текст написао директор фестивала "Џаст аут" Владимир Благојевић, која је понос за све људе који вреднују наслеђе наше историје и свега што су нам преци оставили у аманет - каже за "Новости" председник Удружења "Бели орлови" и програмски директор фестивала "Деспот Стефан Лазаревић - Џаст аут" Бојан Тасић.

Витезови, који су током борби остајали без даха, али су се стоички борили, кажу да није било лако у оклопу који има преко 10 килограма држати мач тежак 1,5 килограма и штит од два килограма.

- Сама припрема траје веома дуго, јер треба све обући. Опрема је тешка више од 20 килограма, кацига нема баш добру прегледност, а врућина додатно отежава кретање.

Током борбе проради адреналин, а деси се и да останем без даха, па мало застанем - искрен је члан Удружења "Чувари белих цркви" из Куршумлије Андрија Комненовић.

Фото З. Глигоријевић

Међу посетиоцима који су дошли само да би доживели атмосферу средњовековног витешког села били су супружници Силвија Петрова и Николај Николов из Бугарске, који су дошли са кћерком Јаром Николајевом Николовом.

- Свиђа ми се атмосфера, људи су веома срдачни, изузетно је лепо. Место је предивно, поготову због близине манастира Манасије, који се види из витешког села - каже Силвија.

Фото З. Глигоријевић

"ШАРЕНИ" ШТАНДОВИ

НАЈПОСЕЋЕНИЈИ је био штанд Катарине и Семиза Рапкића из Шапца, члана Удружења соколара Србије и Удружења "Бели орлови". Посетиоци су се дивили њиховим харисовим и европским јастребовима и соколу, поготову када су демонстрирали како се ловило у средњем веку. Додатна атракција били су њихов петогодишњи Матеј и двогодишња Аурора, обучени у одећу која се носила у том периоду.

Самостална уметница, графични дизајнер Александра Митровић из Београда изложила је колекцију накита са мотивима средњовековне Србије, која представља колекцију орнамената, сегмената различите орнаментике из периода од 12. до 15. века, из најзначајнијих манастира.

Из обиља домаћих производа издвојио се еколошки мед Горице и Миће Ивановића из Деспотовца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)