У КЛУПАМА ПОСЛЕ ПЕТ ДЕЦЕНИЈА: Сусрет прве генерације полицијске школе у Сремској Каменици

Владимир Митрић

12. 06. 2022. у 07:52

ПИТОМЦИ прве генерације Средње полицијске школе из Сремске Каменице срели су се поново после 50 година, да би се дружили, подсетили на ђачке дане и причали о свом послу и породицама.

У КЛУПАМА ПОСЛЕ ПЕТ ДЕЦЕНИЈА: Сусрет прве генерације полицијске школе у Сремској Каменици

Фото приватна архива

Најзаслужнији за окупљање школских другова за годишњицу матуре је Милан Марковић из Главичица код Бијељине. За њега кажу да је био најбољи друг из тог времена и да није чудо што је од онда стасао у врсног универзитетског професора.

- Лепо је Бранко Радичевић писао да је "од младости, па до гроба, најлепше ђачко доба" - поручују матуранти од пре пола века.

- Били су то незаборавни дани дружења, учења, вежбања у нашој школи, која нам је и сада широм отворила врата. Заиста нам годи када осетимо поштовање млађих колега.

Милан Марковић, Миодраг Самарџија, Душан Томић, Мирослав Цвијановић и још неки од њих су и у школи били нераздвојни другови. Причама није било краја. Сви они су били успешни у полицијским дужностима, као и у другим пословима за које су се касније одлучили неки од њих.

Фото приватна архива

Пристигли су некадашњи матуранти из разних крајева Србије, а међу њима и Раденко Поповић из Лознице, иначе родом са леве обале Дрине, који је био дугогодишњи старешина полиције у Вуковом крају, баш као и Миодраг Самарџија, легендарни полицијски инспектор и руководилац, који је заслужан за "каљење" бројних генерација млађих колега.

У Лозници се скућио и Мирослав Цвијановић, који је у град на Штири дошао из Хрватске, где је био цењен полицијски старешина у свим секторима, укључујући и богат стаж командира Граничног прелаза Трбушница, насталог после распада државе чији су они били питомци.

Окупљени са поносом говоре да припадају генерацији која се борила свом снагом и свим срцем за своје место "под сунцем", што је често било тешко, компликовано, а понекад и ризично у та времена.

Фото приватна архива

Некадашњи матуранти су истакли колико је битно да се нису обрукали и да данас једни другима гледају у очи као људи чије су душе остале чисте, као оне када су као дечачићи стигли на школовање.

На ову "прозивку", где их је дочекала омиљена професорка немачког језика Славица Андабак, дошло је 66 од тадашњих 300 питомаца, не само из Србије. Придружили су им се и некадашњи полазници из Словеније, Црне Горе, Хрватске и БиХ. Посебан поздрав стигао је из Њујорка, одакле се друговима јавио и Гавро Нешковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!