ТРАЖЕ УГОВОРЕ ЗА ЛИЧНЕ ПРАТИОЦЕ: Нишлије протестовале јер сматрају су деца са инвалидитетом остала без помоћи

Ј. ЋОСИН

09. 03. 2022. у 06:21

РОДИТЕЉИ деце са инвалидитетом и радници који су лане били ангажовани као лични пратиоци у школама протестовали су јуче испред Градске куће у Нишу.

ТРАЖЕ УГОВОРЕ ЗА ЛИЧНЕ ПРАТИОЦЕ: Нишлије протестовале јер сматрају су деца са инвалидитетом остала без помоћи

Душица Давидовић (лево) са Бојаном Радуловић (десно), Фото Ј. Ћосин

Незадовољни су јер, кажу, од почетка године немају уговоре о раду, док челници локалне самоуправе тврде да им је ангажовање продужено, али не на осам сати, као до сада, већ на четири, јер се много више родитеља јавило са захтевом за личног пратиоца.

Родитељи тврде да се од почетка другог полугодишта једва сналазе да деци организују наставу, да одсуствују са посла или сами плаћају помоћ људи који им малишане воде и враћају из школе.

- Моје дете иде у осми разред, некад има и седам часова, па нам је осмочасовна помоћ пратиоца много значила, а сада смо добили потврду да ћемо моћи да рачунамо на упола краћу асистенцију - каже Горан М, отац девојчице са посебним потребама од 14 година.

Једна од окупљених мајки, Бојана Радуловић, каже да личне пратиоце имају само на папиру, јер сада немају уговоре.

- У међувремену је по конкурсу одабрано 35 малишана школског узраста која имају право на ову услугу, али само четири сата дневно, па смо принуђени да и на то пристанемо, јер је локална самоуправа најпре одредила колико ће новца да издвоји, а тек потом сагледала реалне потребе - каже Бојана, подсећајући да у Београду, на пример, постоји организација "Дечје срце" која сама ангажује личне пратиоце, а Град обезбеђује средства.

Заменица градоначелнице Ниша Душица Давидовић се обратила окупљенима и негирала да деца са инвалидитетом више немају личне пратиоце.

- Град је потписао анакес уговора са агенцијом "Нивеус" и он важи до краја марта. Није било прекида и нисмо обуставили финансирање ове услуге - поручила је Душица Давидовић и најавила да ће данас бити расписан нови тендер за ангажовање агенције која ће током 2022. пружати ову услугу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.

20. 04. 2026. у 20:41

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Потврђена идиоткиња! Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: Фашистички олош, издала бираче

"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"

ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.

22. 04. 2026. у 08:44

Коментари (0)

Орбан се потукао са навијачем после пораза: Пролазници морали да их раздвајају, камере све забележиле! (ВИДЕО)