ФОТО-АЛБУМ ГРАДИШТА КАКВОГ САДА ВИШЕ НЕМА: Фејсбук-изложба Народног музеја подунавског града

Д. НОВКОВИЋ

20. 02. 2022. у 08:45

НАРОДНИ музеј у Великом Градишту на својој фејсбук-страници већ дуже време приказује старе фотографије из прошлог и претпрошлог века.

ФОТО-АЛБУМ ГРАДИШТА КАКВОГ САДА ВИШЕ НЕМА: Фејсбук-изложба Народног музеја подунавског града

Млади на плажи у В. Градишту, Фото: Фејсбук-страница Народног музеја

То је права прилика да се житељи овог подунавског града, али и сви остали који посете наведену страницу, упознају са његовом некадашњом архитектуром, људима и догађајима.

Неке од ових фотографија вреде више од историјских докумената, јер сликовито дочаравају и атмосферу која је некад владала у Градишту, данас највише познатом по Сребрном језеру.

Међу фотографијама су и оне које приказују сам Народни музеј, односно зграду у којој се он некад налазио, а у којој данас ради Општинска управа. На некима, из педесетих година прошлог века, виде се млади на плажи који весело позирају, али и они који уче скијање на снегу, што значи да се и у њиховом крају знало за "монденске" спортове. Праћање модних трендова у облачењу као да се подразумевало, што се види и по дамским тоалетама и шеширима.

Градиштанске даме, Фото: Фејсбук-страница Народног музеја

Фотографи, аматери и професионалци, овековачили су и старе занатске радње, пекаре, воденице, кафане... На једној слици, која датира из 1930. године, види се и јединствен призор на Дунаву - чамац са једрима који превози путнике из Рама на банатску страну.

Десетак година касније настала је фотографија групе младића из Београда, који су послати да направе насип дужине пет километара, који штити од поплава. Велико Градиште имало је и своје разгледнице, црно-беле и у боји, у зависности из ког су периода.

На многобројним сликама ређају се призори са венчања, излета, вашара и пијачних дана, али и мајског карневала који се у Великом Градишту редовно одржавао. Уз ове фотографије Народни музеј даје и занимљива, живописна објашњења, стављајући их у шири друштвени контекст. Међутим, помажу и грађани, који додају податке о људима и зградама који су приказани на сликама. На тај начин они допуњују овај драгоцени фото-албум и доприносе чувању сећања на људе и на старо Велико Градиште.

Бомбардовање септембра 1941., Фото: Фејсбук-страница Народног музеја

БОМБЕ

СТАРЕ слике из фундуса Народног музеја бележиле су не само лепе, већ и трагичне догађаје. На једној од њих виде се рушевине настале током немачког бомбардовање Великог Градишта у Другом светском рату, 21. септембра 1941. године.

Обућарска радња., Фото: Фејсбук-страница Народног музеја

ФИЛМОВИ

ОВЕКОВЕЧЕНО је и снимања филма "Идемо даље" Здравка Шотре, из 1982. године, са Драганом Николићем и Еном Беговић у главним улогама. Шест година касније, у Градишту је сниман и филм "Срце и њена деца" Божидара Николића, у коме су играли Мирјана Карановић, Бата Живојиновић и Мира Бањац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)