ЗАУВЕК НЕСТАЈЕ СВЕ ВИШЕ ПТИЦА: Подаци стручњака забрињавају, у Србији "на удару" 123 врсте

Слободан Бајић

07. 11. 2021. у 07:13

У ДРУШТВУ за заштиту и проучавање птица Србије указују да је по најновијој "Европској црвеној листи птица", преглед ризика од регионалног изумирања чак 544 врста птица у више од 50 држава и територија Европе.

ЗАУВЕК НЕСТАЈЕ СВЕ ВИШЕ ПТИЦА: Подаци стручњака забрињавају, у Србији на удару 123 врсте

Фото Танјуг

Те податке је прикупљало више од хиљаду експерата и волонтера широм Европе, а реч је о четвртој по реду процени коју је урадила међународна организација BirdLife International.

- С обзиром на то да су птице врло осетљиве на промене у својој животној средини, представљају одличне показатеље стања на нашој планети. Сви животи на овој планети су повезани, а када нам птице изумирањем покажу да су у опасности, то је знак да смо сви у опасности - каже Слободан Кнежевић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

Наглашава да су неки од главних налаза те студије да је свака пета врста птица у Европи угрожена или пред изумирањем и да се бројност сваке треће врсте у Европи смањила у протеклих неколико деценија.

Најугроженије су морске птице, паткарице, шљукарице и грабљивице и то су групе чија бројност најбрже опада у Европи. Морска, пољопривредна, мочварна и травна станишта су она на којима се налазе најугроженије врсте, а бројност већине врста шева, стрнадица и сврачака се смањила. Друге групе птица где је значајно опала бројност јесу патке и шљукарице.

- Главни разлози смањења бројности су пренамена употребе земљишта на великим парцелама, интензивна пољопривреда, због које нестају станишта погодна за њено гнежђење као и пестициди који утичу на смањену доступност хране. Ту је и прекомерна експлоатација морских ресурса, загађење копнених вода услед пољопривредних активности и из урбаних одвода али и неодрживе и редовне шумарске праксе као и развој инфраструктуре - каже Кнежевић.

У недавно објављеној "Црвеној књизи птица Србије" представљене су најугроженије врсте птица на основу истраживања Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, Завода за заштиту природе Србије и Департмана за биологију и екологију Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду.

- Подаци су прикупљени за укупно 352 поуздано забележене врсте, од којих је било могуће анализирати 255 врста птица. Резултати су алармантни јер се чак 123 врсте суочавају са ризиком од ишчезавања, а међу чиниоцима који их угрожавају издвајају се лов, криволов и сакупљање јединки (угрожава 40 врста) и загађења која потичу из пољопривреде, међу којима и тровање пестицидима (угрожава 44 врсте) - истиче Кнежевић.

СТАТУС

ДОМАЋИ и инострани стручњаци истичу да поред упозоравајућих информација, постоје и добре вести јер је побољшан статус риђе луње и азорске зимовке, што је, како наглашавају, показатељ да циљани приступ опоравку врста функционише.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ПАЛА ОДЛУКА! Ево кога је Новак Ђоковић одабрао за тренера, мастерс у Риму све открио (ВИДЕО)