ИСТОРИЈА БАЊСКОГ РОКА: Изложба фотографија локалних рок група у врњачкој библиотеци

Г. Ћировић

24. 09. 2021. у 12:04

У НАРОДНОЈ библиотеци „Др Душан Радић“ у Врњачкој Бањи недавно је отворена изложба фотографија врњачких рок група, коју је приредио Мирослав Сташић.

ИСТОРИЈА БАЊСКОГ РОКА: Изложба фотографија локалних рок група у врњачкој библиотеци

Фото: НБ „Др Душан Радић“

Својеврсна историја бањског рока овековечена је на фотографијама из периода од 1965. до 2020. годинe, које су изложене у Салону и у Галеријском простору библиотеке, а посетиоци су у прилици да виде и фотографије овдашњих пионирских рок група попут „Синова сунца“, „Буби“ и „Долинаца 5“, као и тренутно активних бендова. По речима аутора изложбе Мирослава Сташића, његова идеја била је да битисање врњачке рок сцене представи и кроз бендовски визуелни индентитет.

- Макар и летимично присећање на најбитније светске рок саставе подсећа нас да су сви они невезано од своје музичке заоставштине имали и препознатљив визуелни индентитет, што је битан фактор нечијег успеха или неуспеха. Када, на пример, поменете „Клеш“, осим њихове импресивне музичке заоставштине свакако ћете као једну од асоцијација имати и митску фотографију са омота албума „Лондон колинг“ на којој Пол Сајмонон разбија своју бас-гитару. На домаћем терену једна од митских фотографија је она Здравка Чабријана, члана ријечког „Парафа“. Чак и бркови Жељка Бебека су неочекивано добро функционисали у визуелном шаренилу раних фотографија Бијелог дугмета – каже Сташић, додајући да се ове године поводом обележавања четири деценије новог таласа појавила серија до сада невиђених фотографија иза којих стоје наши познати рок фотографи попут Горанке Матић и Горана Вејводе.

Фото: НБ „Др Душан Радић“

Рок музика је у Врњачку Бању, као и у тадашњу државу, стигла почетком шездесетих година, а први састави су настали 1965 - најпре „Апериони“, потом „Синови сунца“, па „Бубе“... Точак који се тада закотрљао више се нија заустављао.

- Ова изложба обухвата готово све, али не и дословно све групе које су радиле у Врњачкој Бањи. Циљ није ни био да буде на тај начин свеобухватна. Идеја је да се фотографијама представи развој музичке сцене у периоду од пет и по деценија и да се још једном подсетимо ко се све бавио рок музиком – наглашава аутор изложбе. - Систематичним и редовним сликањем и бележењем овдашњих рок бендова бавили су се само Александар Милутиновић и Зоран Радовановић. Њихове фотографије су драгоцена заоставштина која је дата на увид посетиоцима изложбе.

Фото: НБ „Др Душан Радић“

ТОНСКИ ЗАПИСИ

ПРВИ тонске снимке у Врњачкој Бањи имале су „Бубе“ 1970. године, али су они, нажалост, изгубљени, као и демо-снимак групе „Око“ са почетка осамдесетих. Сачувани и данас доступни снимци су демо радови група „Викенд“ и „Хогар Страшни“ из 1986. године – каже Мирослав Сташић. - До дугосвирајућих издања дошло је свега неколико група, и то тек у новом миленијуму, попут „Шизофреније“, „Регулатора“, „Акустика“ и „Булита“, као и оних који су се 2012. са по две песме нашле на компилацији врњачких бендова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)