ПОМЕН ЖРТВАМА „ОЛУЈЕ“: Парастос жртвама и у Врању

ПОВОДОМ 26 година од погрома и страдања српског становништва из Републике Српске Крајине у акцији хрватске војске „Олуја“, у Врању ће бити служен парастос жртвама.

ПОМЕН ЖРТВАМА „ОЛУЈЕ“: Парастос жртвама и у Врању

Фото: Д. Р.

Како наводе из Епархије врањске, у четвртак, 5. августа, у Саборном храму Свете Тројице у Врању, од 8 часова биће служена Света заупокојена Литургија и у наставку одслужен парастас свим страдалим војницима и цивилима у тој акцији.

У војној акцији "Олуја" страдало је 1.872 припадника српског народа од којих су две трећине били цивили. Епархија врањска је тог августа 1995. године помогла у збрињавању више од 5.000 избеглих и прогнаних Срба из Републике Српске Крајине, а њих око 300 сместила је, и водила бригу о њима, у своје објекте. У манастиру Прохор Пчињски наредних годину дана боравило је више од 50 избеглих Срба.

Помен страдалим и прогнаним Србима из Републике Српске Крајине одржава се у Епархији врањској сваке године 5. августа на дан почетка прогона Срба у војној акцији "Олуја".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

ПРЕДСЕДНИК Аргентине Хавијер Милеј изјавио је да је његова влада "сваким даном све ближе" повратку суверенитета над Фокландским острвима, продубљујући дипломатски спор изазван политички обојеним слављем репрезентације Аргентине након победе над Енглеском на Светском првенству раније ове седмице, пише бриселски портал Политико.

17. 07. 2026. у 14:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

КАТАСТРОФА Колико Украјина сада има становника - а колико их је било пре рата: бројеви застрашујући, нема људи за обнову земље

КАТАСТРОФА Колико Украјина сада има становника - а колико их је било пре рата: бројеви застрашујући, нема људи за обнову земље

НА територији под контролом Кијева остало је између 22 и 25 милиона становника, док ратни губици, масовно исељавање, низак наталитет и убрзано старење становништва гурају Украјину ка демографској кризи која би могла из темеља да промени националну, економску и друштвену структуру земље, пише „Азија тајмс”.

16. 07. 2026. у 19:23

Коментари (0)

ДЕРБИ РАЗОЧАРАНИХ ВЕЛИКАНА: Уместо финала, Француска и Енглеска играју меч који се никоме не игра