ЖЕТЕЛАЧКИ ДАН У МУЖЉИ: Одржана манифестација код Зрењанина

Б. Грујић

03. 07. 2021. у 22:24

НА житним пољима поред Сунчаног језера у Мужљанском риту, на ободу приградског насеља Мужља, код Зрењанина, одржана је 38. традиционална манифестација Жетелачки дан, коју организује Удружење породичних газдинстава Кластер Фокус.

ЖЕТЕЛАЧКИ ДАН У МУЖЉИ: Одржана манифестација код Зрењанина

Фоот: Град Зрењанин

- Манифестација осликава време и обичаје наших предака, како су  ишли на њиву, шта су носили са собом и како су тада жњели жито - нагласио је Саша Сантовац, заменик градоначелника Зрењанина, који је отворио манифестацију уз посебан  поздрав гостима из других средина.

Уз окупљање жетелаца у раним јутарњим часовима, на Сунчаном језеру надметали су се најмлађи у пецању, а пре почетка радова у пољу, по традицији, уприличен је жетелачки доручак, такође саставни део манифестације, а онда је уследила ручна косидба.

- Жири оцењује и доручак и ношњу и алат и вештину косидбе, као и брзину. Али, победника и поражених нема, јер је идеја такмичења да се сачувају и прикажу стари обичаји и вештине –истакао је Јожеф Грегуш, члан  организационог одбора манифестације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.

28. 04. 2026. у 20:51

Коментари (0)

Игра је подигнута на виши ниво уз празничне бонусе