ПЛОЧЕ СЕ ВРАЋАЈУ У МОДУ: Одржана "Берза винила" у Кикинди

Рада Шегрт
Рада Шегрт

20. 06. 2021. у 15:11

ПРВА „берза винила“ одржана у недељу у Кикинди оправдала је очекивања организатора, посетилаца и учесника. На градском тргу десетак колекционара изложило је своје ЛП и синг грамофонске плоче, ЦД-ове, али и аудио касете.

ПЛОЧЕ СЕ ВРАЋАЈУ У МОДУ: Одржана Берза винила у Кикинди

Фото: Р. Ш.

Понуда је била добра и по броју и по садржају понуђених носача звука.

Заједничка оцена је да је ово користан скуп за град, леп сусрет колекционара и занимљив догађај за грађане. Културни центар „Кикинда“ био је добар организатор.

Иако се претежно верује да млађе генерације не познају грамофонске плоче, тај стереотип руши Жељко Барбат (20), који је приказао ЛП и синг плоче, али је донео и стари грамофон.

- Колекцију сам наследио од деде и оца који ме је „заразио“ музиком. Слушам грамофонске плоче, јер је звук квалитетнији и чистији. Пуцкетање плоча некоме смета, а ја то баш волим. Слушање плоча је ритуал, а треба их посебно и чувати – прича Жељко, који је наследио око 1.000 „винила“ рок, домаће забавне и класичне музике.

Високу оцену организатору кикиндске „берзе винила“ дао је Новосађанин Миња Дунђерски. Он је редовни учесник оваквих берзи у Новом Саду и власник импозантне фонотеке од близу 10.000 ЦД-ова.

Фото: Р. Ш.

- Музика је племенита и само је питање ко ће је слушати са ког носача звука. ЦД је нешто као „три у један“, личи на плочу, али је мањи и лакши за руковање, а носи звук. Лакши је и за одлагање. Плоче су за посебно педантне људе, теже их је чувати, преносити. Интересовање за дискове је као нешто опало, плоче су најпопуларније, а враћају се и касете. Пријатно сам изненађен да их има и овде. Берза у Кикинди, за први пут, сасвим је пристојна, амбијент је одличан, понуђене су нам врло лепе тезге, тако да је утисак веома добар – описао је Дунђерски.

Једини који је донео аудио касете је Кикинђанин Иштван Кепе (49). Ови носачи звука били су хит од средине осамдесетих до појаве ЦД-а.

- Имам више од 300 касета. То је колекција од моје ране младости. Имам све популарне домаће хитове и извођаче, од Балашевића, „Пилота“, Бајаге, Хари Мата Харија, Нових фосила, до Ане Станић, па Брене, Цеце и Драгане Мирковић, а имам и страну сцену. Слушало се све то док је „дек“ радио, преснимавало се све што је стизало у дискотеке. Нисам ништа бацио. То је обележје моје ране младости и моје генерације - наводи Кепе, који је продао један албум аустралијске групе „Инxс“ (Ин ексес).

Кикинђанин Сенад Талијанов музику слуша најчешће преко интернета, иако тврди да плоча даје далеко бољи звук.

Фото: Р. Ш.

- Предиван је осећај имати плочу у рукама, стављати је на грамофон, спуштати иглу. Све је то посебан ужитак. Имам малу фонотеку коју проширујем – открио је Талијанов.

ЛП плоче на кикиндској „берзи винила“ могле су да се купе по цени од 300 до 2.500 динара. Међутим, многим учесницима комерцијални моменат није мотив за појављивање на оваквим сусретима.

- Идеју за берзу дао нам је суграђанин Вања Грастић, музичар и заљубљеник у плоче. Задовољни смо одзивом, учесницима и посетиоцима се допада – задовољан је и Марко Марковиљев, из Културног центра „Кикинда“.

РАРИТЕТНА КАСЕТА

У богатој цдтеци Миње Дунђерског раритет је, ипак, једна касета. Посвећена је „трагичној смрти Драгана Манцеа“ и то је поема двојице гуслара о некадашењм фудбалеру „Партизана“.

- Иако гусле никада раније нисам слушао, као велики „партизановац“ у једном моменту сам пожелео да је имам. Деценијама сам је тражио и скупо платио. Купио сам две, три, па вишак сада излажем - испричао је Дунђерски.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)