СЛАТКА ЗАРАДА У ЛОШОЈ ГОДИНИ: Откупна цена већ готово 10 евра по килограму

З. Рашић

15. 06. 2021. у 07:45

ПРВА багремова медна паша, с почетка јуна, успешно је ускладиштена у бурадима пчеларске "династије" Матић, чији оснивач Љубиша, наглашава да је, нажалост, била изузетно лоша.

СЛАТКА ЗАРАДА У ЛОШОЈ ГОДИНИ: Откупна цена већ готово 10 евра по килограму

Фото: приватна архива

Само захваљујући доброј цени меда, "покриће" се улагања и трошкови рада, мада Матићи и немају баш много разлога за незадовољство. Приноси су им били око двадесет килограма по кошници, за шта би неки пчелари рекли да је добар резултат. Љубиша, пак, каже да је то минимална количина коју признаје као принос. Све испод тога уопште не сматра производњом.

- Пчелињак држимо на планини Јухор, а тамо се багрем предвојио, како ми пчелари волимо да кажемо. На планини цвета раније него на другим местима, па је почетак био око 10. маја, а наставак после 20. Поређења ради, багрем обично цвета од 1. до 5. маја, али је сада цела година каснила - објашњава искусни Љубиша и додаје да цвета багрема још има на Јухору али не меди, па пчеле и не слећу на њега.

Тегла меда у Параћину и на тржишту у Србији већ неко време кошта 1.000 динара, док ће откупљивачи за ову сезону тек формирати цене. На пчеларским форумима дају се савети да се мед, засад, не продаје. Јер, многи тврде да ће откупна цена, због лоше године, бити и до десет евра по килограму.

Осим погона за прераду меда у Рачи Крагујевачкој, који је у власништву Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) и чијом је изградњом знатно повећана тржишна цена, у Србији има још неколико фирми које квалитетни домаћи мед откупљују за страно тржиште. Мађарска, Румунија, Бугарска, Грчка, па и део Италије, по речима најстаријег Матића, ове сезоне су остале без меда, а лоше су прошли чак и Бразил и Аргентина.

- Откупљивач је раније наш мед извозио у Италију, видећемо да ли ће тако и сада бити, а после багрема следи краћи беспашни период, па долазе купина које има доста око Јухора. Ако она омеди, биће још за врцање, а после има доста трава и медоносног корова на планини. Ипак, све зависи од ћуди природе - тврди Љубиша Матић који се пчеларењем бави око пола века и донедавно је имао и до 200 кошница.

У међувремену, део је поконио удатим ћеркама, Јелени и Оливери, а кад се мед врца сви су на окупу - почев од супруге Слађане, преко поменутих ћерки, до четворо унука: Луке, Стефана, Лене и Саре.

И сад је на вађењу била комплетна екипа, али Лука и Стефан су управо завршили средње школе и крећу на студије, па Љубиша брине да ће остати без помагача.

ПОДЕЛА ПОСЛА НА ЈУХОРУ

ЗАХВАЉУЈУЋИ Љубишином вишедеценијском искуству, пчелиња друштва Матића су изузетно јака, па су из зиме изашла без губитака. Кошнице не сели, увек су на Јухору, где је домаћин купио плац и саградио рајску викендицу - са интернетом и гасом. Због здравствених проблема, каже да је у пчелињаку сада само "надзорни орган".

- Помоћник је супруга, главни и одговорни за вађење меда је унук Лука, док је други унук Стефан овога пута радио на врцању. Ћерке Јелене и Оливера биле су за машином или су преносиле рамове - објашњава Љубиша.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (2)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна