ВАТЕРПОЛО ФАНТАЗИЈА: Србија нокаутирала Американце, иде на Олимпијске игре!

Часлав Вуковић

09. 02. 2024. у 16:41 >> 15:23

ВАТЕРПОЛИСТИ Србије победили су Сједињене Америчке Државе са 14:12 (2:3, 3:4, 6:1, 3:4). Овај тријумф је нашој селекцији донео пласман у четвртфинале Светског првенства, али и на Олимпијске игре.

FOTO TANJUG/ FOTO HINA/ DAMIR SENČAR/

Искористили су "делфини" поклон од стране Бена Халока и то им је у великој мери помогло да обезбеде визу за Париз где ће бранити златну медаљу освојену у Токију 2021. године, као и пет година раније у Рио де Жанеиру.

Наиме, у трећој четвртини најбољи ватерполиста САД-а је направио неспортски фаул. Он је под водом ударио Николу Јакшића у лице, што су судије након гледања снимка окарактерисале као "бруталити", што значи да је ривал наше селекције морао четири минута да игра са играчем мање и у нападу и у одбрани.

До тог момента Америка је била бољи противник у базену, имала је вођство од 5:8, али Србија је искористила бројачну предност и серијом 6:0 дошла до великих 11:8 пред почетак последњег квартала.

Израбраници Дејана Удовичића су се тада комплетирали, успели да дођу на два гола заостатка. Ипак, онда је Јакшић показао зашто је капитен ове репрезентације. Најпре је асистирао Страхињи Рашовићу, а потом и сам постигао погодак за огромних +4 - 13:9.

До краја утакмице није било проблема за "делфине". Упсели су да сачувају високу предност, те су групну фазу окончали са позиције један.

Наша репрезентација остварила је у групи сва три тријумфа. Најпре је савладан Јапан (17:10), а потом и Црна Гора (14:6) и сада САД (14:12).

Србија ће у уторак од 17 сати играти у четвртфиналу, а још увек није познато ко ће јој бити ривал.

Четврта четвртина: Србија - САД 14:12

32' - Америка је дошла на минус два. Унервозили су се наши ватерполисти. До краја меча остало је још мање од 30 секунди.

31' - Дуго је трајао напад нашег ривала и на крају се завршио поготком.

30' - Успела је Америка да постигне 10. гол на овој утакмици. Какав гол је постигао Вучинић. Шутирао је из даљине и успео је да затресе мрежу ривала.

28' - На велики +4 - 13:9 "делфине" је одвео Јакшић. Филиповић је потом уписао девету одбрану сјајни Радослав Филиповић.

27' - Вудхед је постигао други гол на мечу. Американци су прекинули серију Србије од 6:0. Искористио је ривал играча више. Сјајан продор Јакшића, потом асистенција за Страхињу Рашовића који враћа три гола предности нашој репрезентацији.

25' - Није Америка реализовала први напад у последњем кварталу. Убовић је на другој страни направио фаул у нападу.

Трећа четвртина: Србија - САД 11:8

24' - Србија се три гола предности улази у последњу четвртину и још осам минута је дели да овери визу за Париз.

24' - Уписао се и Радомир Драшовић у стрелце. Све се у секунди променило, од сигурне игре тима Дејана Удовичића дошло се до тога да "делфини" крупним корацима газе ка четвртфиналу и пласману на Олимпијске игре.

24' - Какав преокрет Србије. Капитен Јакшић је вратио вођство нашој селекцији. Америка ће играти са играчем мање четири минута због поменутог фаула Халока. Користи Србија предност коју има у базену, па Мандић први пут "делфинима" доноси +2 - 10:8.

21' - Никола Јакшић је добио ударац у главу. Бен Халок је зарадио црвени картон. Он је "делфинима" правио доста проблема. Изједначење нашој селекцији је донео Душан Мандић поготком са пет метара.

20' - Сада је Србија одиграла одличан напад. Видео је Јакшић да се Убовић добро позиционирао, проиграо га је, а овоме није било тешко да постигне други гол на утакмици.

18' - Добра комбинација после играча више. Ђорђе Вучинић је остварио добру позицију и успео је да смањи вођство ривала.

17' - Не почиње добро друго полувреме за нашу репрезентацију. Опет је са дистанце Америка постигла гол. Макс Ирвинг је други пут био прецизан на овом сусрету.

Друга четвртина: Србија - САД 5:7

16' - Враћа Америка предност од два разлике. Шутирао је из даљине Даубе, али успео је да погоди.

15' - Прави Србија серију 2:0. Одлично се за позицију изборио Немања Убовић и наша репрезентација је на минус један.

14' - Наставља ривал Србије да постиже голове. Новог играча више је искористио Дод који је постигао други погодак на утакмици. Важан гол за "делфине". Никола Јакшић је дуго финтирао и на крају сјајно погодио мрежу ривала.

13' - Први пут једна репрезентација има вођство од два гола. Рајдер Дод је сјајно испливао и после још једне контре Америка је постигла нови погодак.

12' - Поново САД има предност. Дилан Вудхед се уписао у стрелце. Он је остао сам на два метра и није му било тешко да матира Филиповића.

11' - Ево одговора "делфина". Душан Мандић се извукао на леву страну, добио је лопту и шутирао је неодбрањиво поред пречку.

10' - Није Србија реализовала прва два напада у другој четвртини. Наши ватерполисти су били брзоплети са играчем више. Сада је Америка имала играча више, али Хаубе је погодио пречку.

Прва четвртина: Србија - САД 2:3

8' - Постигао је Халок гол, али на срећу Србије он није признат. На другој страни изабраници Уроша Стевановића су изгубили лопту.

7' - Добар контранапад Американца и први пут та селекција води. Џони Купер је искористио простор испред себе и лако је реализовао акцију.

6' - Сјајна акција Србије. Вицо се изборио за добру позициј испред гола Американаца и успео је да врати предност нашем националном тиму. Опет изједначује ривал "делфина". Искоришћен је играч више, а погодак је постигао Ханес Даубе члан дубровачког Југа.

5' - Наша репрезентација је прва дошла до предности. Ђорђе Вучинић је искористио то што је ривал имао играча мање, добро је шутирао и погодио мрежу ривала. Ипак, брзо је Америка поравнала резултат, па се велика борба наставља.

2' - Није ни Србија реализовала први напад. До лопте није успео да стигне Немања Убовић, па се протиник одбранио.

1' - Јако је важно што се Радосав Филиповић са две одбране увео у меч. Боувен је два пута шутирао, али голман "делфина" је добро реаговао. Имала је Америка играча више у наставку акције, но статива је била савезник наше селекције.

Уочи меча:

"Делфини" играју битан дуел после којег могу да обезбеде пласман на Олимпијске игре у Паризу, где наша репрезентација брани златно одличје.

Србија ће бити део највеће спортске смотре уколико победи САД, а чак и пораз након петераца води изабранике Уроша Стевановића на Игре.

Наша селекција је до сада одиграла две утакмице у којима је забележила убедљиве победе. Најпре је савладан Јапан (17:10), а потом и Црна Гора (14:6).

"Делфини" су лидери на табели са шест бодова и ако први прођу кроз циљ, пласираће се директно у четвртфинале, док друго и треће место води у осмину финала.

БОНУС ВИДЕО: Ивана Вулета након светског злата

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона лисица може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона ''лисица'' може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

НЕКАДАШЊИ првак Енглеске је математички осигурао повратак у Премијер лигу, а уколико данас слави против Престона на ''Дипдејлу'' (21:00) крунисаће сјајну сезону освајањем Чемпионшипа.

29. 04. 2024. у 07:35

РЕЋИ ЋУ ВАМ У ПОВЕРЕЊУ! Реакција руских челника након што је у Београду химна Русије престала да се интонира током доделе медаља (ВИДЕО)

"РЕЋИ ЋУ ВАМ У ПОВЕРЕЊУ!" Реакција руских челника након што је у Београду химна Русије "престала" да се интонира током доделе медаља (ВИДЕО)

Русија је ових дана прилично поносна на оно што се десило на Европском првенству у боксу чији је домаћин била Србија. Истина, суочили су се Руси са два проблема у српској престоници, али - далеко од тога да су љути.

29. 04. 2024. у 13:13