ПРВО РУКОМЕТНА НЕПРАВДА, А ОНДА И КРАХ: Јуниори Србије остали без финала Светског првенства, и то како!

01. 07. 2023. у 19:32

Јуниорска рукометна репрезентација Србије није успела да се пласира у финале Светског првенства за играче до 21 године старости јер је од домаћина шампионата, Немачке, у полуфиналу поражена са 40:30 (17:15).

Screenshot / РТС

Да је лако играти пред 8.500 немачких рукометних навијача, колико их је дошло у берлинску "Макс Шмелинг" халу, није. Али, да су "орлићи" споосбни за велика дела - показали су да јесу, но када им неко одсече крила, а делује да су им алжирске судије Сид Али Хамисиди и у Јусеф Белкихи баш то урадили, онда задатак постаје далеко тежи.

Да би се усред Немачке победила у рукомету моћна Немачка, одбрана мора да ради беспрекорно. Важан шраф у одбрани Србије је пивот Лука Роган, али он је већ средином првог полувремена добио црвени картон. И то како...

Неверица на клупи Србије после искључења Рогана / Screenshot / РТС

"Панцери" су, без икаквог умањивања њиховог талента и припреме ове полуфиналне утакмице, почели боље. Повели рано и са четири гола, пре него што је својим четвртим поготком Милош Кос смањио на 9:6.

Но, недуго затим Роган је у одбрани зауставио Нилса Лихтлајна, али иако је ишао на лопту, сусрет длана српског рукометаша и лица немачког играча арбитри су окарактерисали као довољан разлог за искључење.

Роган није стигао до лопте, а пад Немца окарактерисан је као епилог прекршаја за црвени картон / Screenshot / РТС

Два минута бити бројчано слабији није ништа ново ни страшно у рукомету, али остати до краја меча без тако важног дефанзивца... био је приличан ударац за српску селекцију.

Истина, није њој ишло добро у неколико сегмената, па док је с једне стране Лудвиг одично заустављао шутеве "орлића", Лука Кривокапић и Саво Зекић су имали прилично проблема да умире домаће голгетере. Па опет, уз пег голова Коса и четири Луке Шијана, на велики предах се отишло само са "-2", 17:15. Крах је уследио у другом полувремену јер одбрана више није имала снаге да се носи са "дужом клупом" ривала.

Трудили су се наши колико год су могли, али нова искључења (4:2 је било "за" Србију, а 2:1 у седмерцима за првих 40 минута игре), отежавала су ионако тежак посао. Узалуд је био и лукав гол Матеје Дедића са двојицом рукометаша мање на терену, узалуд и повишен тон селектора Ђорђa Теодоровићa на тајмаутима... било је прекасно за повратак после +6 средином другог полувремена.

Селектор Ђорђе Теодоровић током тајмаута у полуфиналу Светског првенства јуниора између Немачке и Србије / Screenshot / РТС

У завршници су за Србију играла и по двојица кадата, 18-годишњаци, па је резултат такав какав је био, иако су и у поменутом финишу арбитри досуђивали неке невероватне ствари, попут фаула за седмераца иако се прекршај десио на осам метара од гола Србије...

То, наравно, не умањује велики квалитет екипе Немачке, као и сјајну немачку рукометну културу, што је приказала њена бројна публика у берлинској хали, али би резултат сигурно био повољнији по "орлиће" да није било оне судијске процене која је потпуно пореметила дефанзивну концепцију наше репрезентације.

У редовима победника најефикаснији су били Ренарс Ушинс са 9 и Флоријан Кранцман са осам голова, а у екипи Србије Милош Кос са девет погодака, Бошко Станисављевић са седам и Симо Шијан са пет.

У мечу за треће место "орлићи" ће играти у недељу од 15 часова против једине екипе која их је победила у уводном делу турнира, Исланда, који је своје полуфинале изгубио од Мађарске са 37:30 (19:14).

Бонус видео: Никола Јокић доживео овације када је право с НБА финала дошао у Сомбор на хиподром