ПОМОЋ СУСПЕНДОВАНИМ РУСКИМ СПОРТИСТИМА: Никита Мазепин оснива хуманитарни фонд
РУСКИ пилот Формуле 1 и бивши возач Хаса Никита Мазепин најавио је оснивање фондацију за подршку спортистима, који не могу да наступају због политичких разлога.
FOTO: Instagram/Nikita Mazepin
Хас је у суботу раскинуо уговор са Мазепином, али и са руском компанијом Уралкали која је била спонзор тима, након војне интервенције Русије у Украјини.
- Фондацију ће финансирати Уралкали, кроз новац који је ове сезоне био намењен за спонзорство у Формули 1 - рекао је 23-годишњи возач.
Мазепин је син руског милијардера Димитрија, једног од акционара компаније Уралкали, иначе блиског пријатеља Олега Дерипаске.
Као реакција на руску интервенцију у Украјини, многе међународне спортске федерације одлучиле су да суспендују руске спортисте и откажу спортске догађаје планиране у Русији, након препоруке Међународног олимпијског комитета (МОК).
"Фондација ће доделити финансијска и нефинансијска средства оним спортистима, који су провели свој живот припремајући се за Олимпијске или Параолимпијске игре, или друге велике догађаје, да би на крају били суспендовани и колективно кажњени, због држављанства које имају", додао је он.
Ова фондација носиће назив "Ми се такмичимо као један", а према речима Мазепина помоћ ће бити прво упућена параолимпијском тиму Русије, којем је забрањен наступ на Зимским играма у Токију.
Међународна аутомобилска федерација (ФИА) раније је донела одлуку да ће руски и белоруски возачи моћи да учествују на такмичењима под неутралном заставом.
За Хас ће и ове сезоне наступати Мик Шумахер, син легендарног возача Михаела, док је привремена замена за Мазепина, бразилски возач Пјетро Фитипалди, унук двоструког светског шампиона Емерсона Фитипалдија.
НАШИ ПРЕДЛОЗИ: "Тип" - тикет за суботу
РЕДАКЦИЈА Типа вам је за данас припремила неколико занимиљвих предлога.
28. 02. 2026. у 07:00
ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ? Иран се повлачи са Светског првенства у фудбалу?! Ево ко ће га заменити!
Најновије вести везане за рат који је отпочео на Блиском истоку, а напад на Иран био је окидач за то, тичу се Светског првенства у фудбалу чији су домаћин и Сједињене Америчке Државе.
28. 02. 2026. у 22:46 >> 23:00
СМЕХ ДО СУЗА: Питали Хрвате да ли знају српске речи - "Никада нећу погодити!" (ВИДЕО)
"ЛЕБЛЕБИЈА би могла бити каросерија."
27. 02. 2026. у 21:41
Коментари (0)