ПРВА ТРАНСРОДНА ОСОБА НА ОЛИМПИЈСКИМ ИГРАМА: Као мушкарац није успео, а као жена фаворит за медаљу
ЛОРЕЛ Убард, дизачица тегова из Новог Зеланда, постала је прва трансродна особа у историји, која ће се такмичити на Олимпијским играма.
Фото: АП
До 2013. године Убард се такмичио као мушкарац. Сада је постала део женског националног тима. Искористила је правило Међународног олимпијског комитета (ИОЦ) да спортиста који промени пол може да се такмичи, ако има дозвољени ниво тестостерона у крви (10 наномола по литру најмање 12 месеци).
„Одушевљена сам подршком коју сам добила од људи на Новом Зеланду. Сломила сам руку пре три године на Играма Комонвелта и тада се чинило да је моја каријера готова. Али сам се захваљујући невероватној подршци, извукла из мрака. Хвала свима што су ми омогућили да досањам свој сан“, рекла је Убард.
У међувремену је реаговало неколико Удружења за женски спорт, која истичу да се на овај начин губи чистота спорта и да ће Убард у смислу снаге биолошки увек имати предност у односу на даме које се такмиче са њом.
Убард је пријављена за категорију до 87 килограма. Олимпијске игре у Токију одржаће се од 23. јула до 8. августа.
Препоручујемо
ТОКИО: До 20.000 гледалаца на отварању 32. Олимпијских игара
20. 06. 2021. у 08:25
СВИ СЕ ПЛАШЕ КОРОНЕ И НОВАКА: Пљуште откази Токију, Шаповалов се придружио Надалу и Тиму
19. 06. 2021. у 10:12
СПЕКТАКЛ У ЛОНДОНУ: Разиграна Вила напада сам врх табеле и долази по читав плен на "Стамфорд бриџ"
СУБОТЊИ програм Премијер лиге затвара дерби 18. кола у којем ће Челси на "Стамфорд бриџу" покушати да прекине серију Астон Виле од чак десет узастопних победа у свим такмичењима и остане у трци за сам врх Премијер лиге (13.30).
27. 12. 2025. у 07:30
ХАОС У УКРАЈИНИ: Зеленски је донео одлуку која је шокирала многе
Русија се, откако је почео рат у Украјини, налази под бројним санкцијама, па и спортским, те је за Русе велики број тужних спортских вести стизао у виду међународних ограничења. Али, настављају се и шокантне вести за бројне украјинске спортисте. Разлог? Не понашају се довољно "про-украјински".
27. 12. 2025. у 12:29
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (0)