МЕГА СКИНУЛА И ЗВЕЗДУ: Првенац у АБА лиги после 24 пораза, лидеру још две шансе за прво место

В. П.

25. 03. 2024. у 22:41

НИСУ кошаркаши Звезде искористили прву меч-лопту за обезбеђен останак на лидерској позицији у регуларном делу АБА лиге. Зато су момци из Меге искористили 25. сусрет на Јадрану за прву победу над црвено-белима у овом такмичењу (89:83), након што су ове сезоне уписали и рецку против Партизана.

Лидеру остају још две шансе да потврди статус, код куће против СЦ Дербија или у гостима Сплиту.

Мрзовољна одбрана црвено-белих на почетку утакмице направила је полетним играчима Меге писту за продоре и офанзивнске скокове. Серијом 9-0 стекли су девет поена предности, што је био сигнал Сферопулосу да подигне са клупе Теодосића. Стартовао је са Хангом на позицији плејмејкера у одсуству Јага и Топића, у овом мечу и Смарта.

Не може се рећи да је Звезда у другој четвртини стигла до преокрета знатно агресивнијом одбраном. Више се радило о дезорганизацији у редовима Меге, и офанзивно и дефанзивно. Мало јачи темпо меча одговарао је црвено-белима, који су претежно из контранапада постизали лаке поене, чак 30 у другој деоници.

Црвено-бели су током треће четвртини углавном држали десетак разлике најбољом кошгетерском партијом Ханге у јадранској сезони и симултанком Недовића против чувара на изнуђеним преузимањима у одбрани. Меги је недостајао учинак њених лидера Плавшића и Ђуришића, можда и сагорелих у жељи да докажу да су достигли Звездин ниво након изјаве председника Човића да је Мегин главни дуо на радару.

Јасна је била намера Сферопулоса да после дуплог кола у Евролиги покуша да добије ову утакмицу са ограниченом минутажом Теодосића, Митровића и Боломбоја. Одлука која носи ризик исказан вођством Меге у 34. минуту. Када је поново посегао за Теом, ствари су се потпуно отргле контроли. Ређали су се статични напади завршавани изнуђеним шутевима Теодосића и Недовића, док је сензацију потписао Ђуришић тројком минут и 12 секунди пре краја.

Ц. ЗВЕЗДА - МЕГА 83:89 (18:24, 30:17, 21:22, 14:26)

ДВОРАНА „Београдска арена“. Гледалаца: 3.407. Судије: Недовић, Мајкић, Никшић.

Ц. ЗВЕЗДА: Лазаревић 2, Теодосић 3 (1/6 за три, 2 ас), Ханга 22 (4/6 за два, 4/7 за три), Давидовац 9 (6 ск), Митровић 8 (6 ск), Лазић, Тоби 5, Боломбој 5, Илић 4, Недовић 16 (2/9 за два, 2/9 за три, 9 ас), Гедраитис 9, Гилеспи.

МЕГА: Милијашевић 3, Миљеновић 18 (3/6 за два, 1/5 за три), Јелавић 16 (4/6 за два, 2/2 за три, 7 ск), Марковић, Милутиновић, Илјасоглу 10 (5 ас), Ђуришић 14 (2/8 за два, 2/6 за три, 4 ас), Ковачевић, Плавшић 16 (5/8 за два, 12 ск), Јовић 10 (5/6 за два, 4 ск), Маловец 2.