ПАЛА ЗВЕЗДИНА ТРАДИЦИЈА: Прекинут победнички низ у домаћим дуелима са Макабијем дуг 11 година

В. Прерадовић

14. 03. 2024. у 22:29

ПРЕКИНУТ је победнички низ Црвене звезде у домаћим дуелима са Макабијем дуг 11 година. По тренутним саставима, форми и амбицијама у Евролиги, понос Израела доживео би озбиљан ударац да није успео да сруши ту традицију.

Српски представник доживео је седми пораз у „Арени“ (80:84), 19. у сезони која постаје мучна његовим навијачима, можда и играчима.

По именима, црвено-бели су јачу петорку имали на столицама иза коша - Теодосић, Недовић, Лазић, Топић, Томпкинс. По игри у првом полувремену, њихов изостанак био је ирелевантан. Због (пре)рано изгубљене шансе за пробој у плеј-ин, опало је интересовање навијача, такође и тензија у тиму тренера Сферопулоса. Игра са резултатским притиском и без њега су две потпуно различите ствари.

Тај доживљај практично припремне утакмице за финиш АБА лиге битан је фактор Звездине течне представе у првом делу, у којем су њени играчи укочили све најбитније полуге Макабија. Све је проистекло из одличне одбране, контранапади, асистенције и кошеви Јага, нападачко самопоуздање Смарта, са 12 поена најефикаснијег играча у првих 20 минута. Није било много тројки јер није било ни потребе за тим у оваквом развоју меча, у којем су црвено-бели и у знатно окрњеном саставу имали већу тимску ширину. Допринос су дали скоро сви који су крочили на терен, изузев Тобија и Илића.

Суочен са заостатком од 18 поена, Макаби је имао само један пут за повратак у меч - да у наставку изједначи интензитет Звездине одбране у првом полувремену. Тада је почео да се осећа недостатак оних имена иза коша. Принуђени на позиционе нападе, црвено-бели су избачени из комфорне зоне игре у транзицији и лаких поена. Јаго је трошио много снаге у обигравању око противничке одбране, постизао битне кошеве, али није могао да буде у игри свих 40 минута. Публика је узела на зуб судије због неких дискутабилних одлука у трећој четвртини, али оне нису биле разлог што је израелски тим до последње деонице смањио дистанцу на осам поена.

Мање од пет минута било му је довољно да поведе против паралисане Звезде. Јаго је исцеђен дефанзивним стиском, Смарт се није пријавио у другом полувремену, остатак екипе у овом саставу нема индивидуалног квалитета да се носи са озбиљном одбраном. Звезда је у 38. минуту остала и без последњег расположивог плејмејкера. Јаго је добио лакат у главу од Колсона, није био при себи када су му помагали да оде у свлачионицу. На челенџ Сферопулоса, арбитри су досудили Колсону неспортску личну грешку, али су остали први првобитној одлуци да је Бразилац скривио фаул у налету на Американца.

Прилазила је Звезда на два разлике тројкама Давидовца и Ханге, али је далекометни хитац Дибартоломеа прекинуо низ пораза Макабија у дуелима са српским тимом и добрано испразнио „Арену“ док је трајала пенал завршница. Видећемо наредне недеље, током које ће црвено-бели угостити Панатинаикос и Виртус, колико је мотивације остало навијачима.